Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Faaller Qırımda yañı insanlar tutulacaq, dep qorqa


Rusiye quvetçileri Aqmescitte, nümüneviy fotoresim
Rusiye quvetçileri Aqmescitte, nümüneviy fotoresim

Bazarertesi, sentâbrniñ 6-nda, sentâbrniñ 3-nde ve 4-nde FSB tintüvlerinden soñ tutulğan qırımtatarlarnıñ oturışuvları keçirilgen Rusiye kontrolindeki Aqmescitniñ Kiyev rayon mahkemesiniñ binası ögüne Rusiye quvetçileri kele, dep bildire faal ve aq qorçalayıcılar.

«Quvetçiler kele, yañı insanlar tutulacaqtır», – dep bildirdi qırımtatar faali Zair Smedlâ.

Aq qorçalayıcı ve «Qırım birdemligi» birleşmesiniñ faali Mumine Saliyevanıñ bildirgenine köre, mahkeme yanında Rusiye gvardiyasınıñ avtozakı ve kamuflâj urbada insanlar, yol patruli maşinası ve eki boş avtobus tura.

«Polis hadimleri mahkeme binasına kelgen insanlarnı videoğa çıqara, megafon vastasınen dağılmağa talap eteler. İnsanlar toplaşqan mahkeme ögünni kommunal hızmet hadimleri toqtamayıp suvara», – dep yazdı o, Facebookta ve fotoresimni paylaştı.

Advokat Ayder Azamatovnıñ bildirgenine köre, Aqmescitteki mahkeme Qırımda raatlıq künleri Rusiye quvetçileriniñ tintüvleri vaqtında tutulğan Şevket Useinov ve Eldar Odamanovnı sentâbrniñ 6-nda Rusiye Memuriy uquq bozuluvları kodeksiniñ 19.3 maddesine istinaden (polis, arbiy, FSB organları hadiminiñ qanuniy emrine riayet etmeme) 14 ve 15 künge apiske aldı.

Hatırlatamız, sentâbrniñ 4-nde Aqmescit rayonınıñ Biy Tanış (Pervomayskoye) köyünde qırımtatar faali Nariman Celâlnıñ evinde tintüv keçirildi. Ondan ğayrı Qırımda sentâbrniñ 3-4-nde Rusiye quvetçileri Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Eldar Odamanov, Şevket Useinovnı tutıp esir etti.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar Rusiye akimiyeti raatlıq künleri tutulğan beş insannı – Nariman Celâl, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Eldar Odamanov ve Şevket Useinovnı – Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında olğan diversiyanen bağlay, dep bildirdi. Amma gaz borusında bir şey oldımı belli degil, «başqa menbalar gaz hattı zarar körgenini tasdıqlap olamadı».

Rusiye quvet müessiseleri raatlıq künleri Qırımda insanlarnıñ tutuluvına dair malümatnı resmiy şekilde alâ daa tefsir etmedi. Qırımnıñ Rusiye akimiyetine yaqın «Krıminform» saytı sentâbrniñ 5-nde uquq qoruyıcı organlardaki menbalarğa esaslanıp, «sentâbrniñ 4-nde cinaiy dava çerçivesinde operativ-tahqiqat tedbirleri keçirildi. Beş İnsan tutuldı, olarnıñ arasında Nariman Celâl da bar, sıñırlav tedbirleri meselesi baqıla», dep bildirdi.

Cumaertesi künü, sentâbrniñ 4-nde, beş qırımtatarı tutulıp esir etilgen soñ, Rusiye polisi Aqmescitteki Rusiye FSBsiniñ idare binası ögüne kelip, semetdeşleriniñ bulunğan yerini bilmege istegen daa 40 insannı tuttı. Anda faal, vatandaş jurnalistleri ve daa evel tutulğan beş qırımtatarınıñ soy-sopları bar edi. Daa soñra bir qısmı yiberildi. Sentâbrniñ 3-nde ve 4-nde tintüvler vaqtında Rusiye quvetçileri tarafından tutulğan Asan ve Aziz Ahtemovlarnıñ eki soyu poliste qala.

Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reisi Refat Çubarovnıñ fikirince, Qırımda sentâbrniñ 3-4-nde başlağan yañı tintüv ve apiske aluv dalğası, hususan qırımtatar faali Nariman Celâlnıñ tutuluvı, Rusiye akimiyetiniñ Ukraina tarafından teşkil etilgen «Qırım platformasınıñ» sammiti içün intiqam ola.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy Qırımdaki tutuv ve tintüvler vastasınen «Rusiye «Qırım platformasına» cevap bere», dep qayd etti.

Ukraina aq qorçalayıcı teşkilâtları yarımadada tutulğan qırımtatarlarnı ortaq beyanatta azat etmege talap etti.

Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası Qırımda sentâbrniñ 3-nde ve 4-nde keçirilgen tintüvler ve insanlarnıñ tutulmasınen bağlı cinaiy tahqiqat başlatılğanı aqqında bildire.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG