Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

BLOGLAR

Bazarertesi 8 avgust 2022

Calendar
avgust 2022
Bzt Sal Çrş Cmq Cum Cmt Baz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Nariman Celâl, kollaj

Qırım.Aqiqat Qırımda apiske alınğan qırımtatar faali, siyasetçi ve jurnalist Nariman Celâlnıñ (vesiqalarda – Celâlovnıñ) beyanatlarını derc ete

Mahkeme oturışlarında iştirak içün çoq küçlü metanet kerektir. Mahkemeciler sıq-sıq ekiyüzlüler ve utanmazca davranalar, yersiz şaqa eteler, saçma laflar yürseteler ve saçma sualler bereler. Ve olarğa "cevap bermemizni" pek sevmeyler.

1. Menim tanışım daa sert cezadan qaçınmaq içün advokatnıñ tevsiyesi ile "itiraf etmek" qararına keldi, yani qabaatınıñ bütün maddelerini qabul etti. Şunıñ içün soñki mahkeme oturışında o, sıñırlama tedbiriniñ tevfqiften ev apsine deñiştirilmesine ümüt etti. Amma mahkemeci red etti. Suçlanğannıñ ve eki aydan ziyade balaları ile aqayını evde beklegen apayınıñ ögünde o evde aş aşatmaq ve oña aile bücetini sarf etmek zorunda qalmasın dep onı tevqifli qaldırğanı aqqında şaqa etti. Sanki devlet oña saip çıqacaq.

Ebet, bu alçaq adamğa onıñ aqqında tüşüngenlerini aytmamaq içün irade kereklidir. Adam susa, çünki kene de taqdiriñe, aileñniñ taqdirine qarar berecektir.

Nariman Celâl
Nariman Celâl

2. İyülniñ 13-nde bizim davamız üzre keçirilgen nevbetteki oturuşta Asan Ahtemov şaatlıq etti. Advokatlarnıñ işiniñ yeterli olacağına qarar berip, oña sual bermek niyetinde degil edim.

Mahkemelengenge qarşı qanunsız bedeniy zorlama usullarınıñ qullanması mahkemecilerniñ diqqatını çektimi sizce? Elbette yoq!

Asan iskenceler, yalan ifadelerni ezberlemege nasıl mecbur etilgeni aqqında aytıp berdi... Mahkemelengenge qarşı qanunsız bedeniy zorlama usullarınıñ qullanması mahkemecilerniñ diqqatını çektimi sizce? Elbette yoq! Mahkemecini eki şey meraqlandırdı: mahkemelengenniñ közleri baylı olsa, iskence vaqtında elektrik telleriniñ qulaqlarğa nasıl iliştirilgeni, ve bu qadar uzun itiraf metnini ezberlep olğan olsa, mektepte ne qadar uzun şiirler ezberlegeni.

Men artıq dayanamadım ve Asan iskenceler, tahqiqatnıñ sahtelenüvi aqqında aytıp berip olması içün oña buña oşağan sualler berip başladım.

"Siziñ daa sualleriñiz barmı?", - dep soradı mahkemeci.

"Tek bir sualim qaldı. Ne içün bu suallerni Asanğa prokuror ya da mahkemeci degil de, men berem?", - cevaplandım men.

Mahkemeci sual bergenler olar olğanını, men ise sual berip olamağanımnı hatırlattı. Bere bilirim ve berecegim!

Asan Ahtemov (solda) ve Nariman Celâl (sağda)
Asan Ahtemov (solda) ve Nariman Celâl (sağda)

3. İyülniñ 14-nde Azim Ahtemovnıñ sorğusınıñ videosını seyir ettik. O yorğun edi, kamera ögünde yuqlap qala edi. Tayin etilgen advokat cevaplarnı yavaştan ayta edi, kimerde Aziz nasıldır kâğıtlarğa baqa edi. Er şey şübeli şahısnıñ aqlarınıñ açıq şekilde bozulğanını ve ifadesiniñ sahtelenmesini numayış ete edi. Amma eñ esası, Azizniñ videodaki sözleri prokurornıñ videonı seyir etmeden evel oquğan aynı sorğunıñ yazılı protokolınıñ metnine bayağı uyğun degil edi.

Men yüksek sesnen laf etmege alıştım! Ve bunı yapmağa devam etecegim.

Tehnikiy bir mesele sebebinden teneffüs olğanda yüksek sesnen "Bu video "UFSB-niñ tahqiqat bölügine ve şahsen tahqiqatçı Vlasovğa ayıp" serleva ile yayınlamaq kerek" dedim.

"Celâlov kendiñizni tutıñız", - dedi maña mahkemeci.

"Men sadece advokatım ile laf etem. Bu yasaq degil!", - dedim.

"Aysa yavaşça oluñız", - tek bunı maña dedi o.

Men yüksek sesnen laf etmege alıştım! Ve bunı yapmağa devam etecegim.

Nariman Celâl

Qırımda apiske alınğan qırımtatar faali, siyasetçi ve jurnalist Nariman Celâlnıñ beyanatını advokat Nikolay Polozov Facebook saifesinde derc etti.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

Azamat Eyupov Rusiye kontrolindeki Aqmescitniñ Kyiv rayon mahkemesiniñ oturışuvı ögünde avtozakta, 2022 senesi fevralniñ 17-si

Rostov-na-Donunıñ Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi «qırımlı musulmanlar davasınıñ» mabüsi Azamat Eyupovğa üküm çıqarıp, onı «terror teşkilâtınıñ faaliyetini teşkil etkeninde» qabaatladı ve 17 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına qarar berdi. Azamat Eyupov sağlığı olmağanı içün munaqaşalardan vazgeçti («Qırım birdemligi» cemaat birleşmesiniñ malümatına köre, SİZOda adam 4 işemik insult keçirdi) ve qısqa soñki sözüni ayttı. Eyupov davası uydurılğanından emin olğanını bildirdi. Qırım.Aqiqat beyanatını derc ete.

Soñki söz – söz alıp, qabaatsız olğanımnı kösterecek ya da, aksine, qabaatımnı tanıycaq soñki fırsatımdır. Qabaatımnı tanımaycam, çünki cinaiy davam boş yerde uydurıldı – sesim olmağan bir sıra ses qaydı ve meni doğru tarif etip olamağan «gizli şaatlarnıñ» malümatı esasında. «Gizli şaatlar» yalancı ola, şunıñ içün de gizleneler. Qabaatsız olğanım temiz beyaz kâğıt kibi belli. Er kes bunı añlay ve bile.

Mahküm etilgen Azamat Eyupovnıñ advokatı ve ömür arqadaşı
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00

Men, Eyupov Azamat Serveroviç, musulman, qırımtatarı, Ukrayına vatandaşı olam. Dünya toplulığv ve aq qorçalayıcı teşkilâtlar tarafından siyasiy mabüs olaraq tanıldım. 1944 senesi mayısnıñ 18-nde kerçekleştirilgen qırımtatar sürgünliginiñ aqibetlerinen keçken balalığımdan berli diniy terbiye aldım. Maña dinim İslâm, doğrulıq ve adalet, adaletsizlik ve zorbalıqnı qabaatlav ögretildi. Maña Qırım sevgisi, evimizge kene qaytmaq içün elinden kelgen er şeyni yapmağa ögretildi.

Azamat Eyupov
Azamat Eyupov

Qırımğa qaytıp, men qurucılıq şirketinde çalışıp başladım. Evlendim. Dört qızımız oldı, biri balalığından birinci derece saqatıdır. Ömür boy qorantam içün çalıştım. Amanlıqta yaşayıq, bir eksigimiz olmasın istedim, çünki babam olmağanı içün men bunı kördim. Şimdi ise balalarımnı babasız qaldıralar, maña iftira atalar, terrorist deyler.

2018 senesi iyulniñ 10-nda baba-oğul Ömerovlar tutulğan edi. Ömerovlar tutulğanda FSB hadimleri 100% bile edi ki, CD disklerde eki ses Ömerov Enverge ve oğlu Ömerov Rizağa ait, üçünci ses ise Mirpoççayev Rustamnıñdır. Ne de olsa, bunı bilip, 2021 senesi yanvarniñ 17-nde saba saat dörtte hadimler evime kirip, meni sebepsiz tuttı ve Aqmescitke alıp ketti. Qabaatlav malümatlarını incelegende maña men olmağan Şevçenko soqağındaki Ömerovnıñ evinde yapılğan ve sesim bar dep israr etilgen ses qaydı diñletildi. FSB tahqiqatçısı maña qarşı davanı bu ses qaydı esasında uydurdı.

Davamda eki gizli şaat bar, olar yalancılar, şunıñ içün gizli qalalar. Hadimniñ şaatlığı sebepsiz, o, bir delil köstermedi. Maña ve semetdeşlerime qarşı qabaatlavlar siyasiy sebepli ola. Uquq qoruyıcı organlarınıñ hadimleri halqımızğa iftira atmağa istey. Halqıma qarşı repressiyalar bundan ibarettir. Menim bir qabaatım yoq. Meni mahkemede azat etmege rica etem.

Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleriniñ mahkemesi keçken Rostov-na-Donu Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi ögünde, 2021 senesi
Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleriniñ mahkemesi keçken Rostov-na-Donu Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi ögünde, 2021 senesi

Azamat Eyupov – qırımlı, «qırımlı musulmanlar davasınıñ» mabüsi

«Bloglar» rubrikasında ifadelengen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqta-i nazarını aks ettirip, muarririyetniñ baqışlarınen bir olmaması mumkün

Maqaleniñ aslı – «Qırım birdemligi»

MALÜMAT: 2021 senesi fevralniñ 17-nde saba erte yarımadanıñ bir qaç rayonında Rusiye quvetçileri musulmanlarnıñ (ekseriyeti qırımtatarı ola) evlerine keldi. «Qırım birdemligi» birleşmesiniñ faalleri Qırım.Aqiqatqa bildirgenine köre, İçki rayonında Mamamadinov Abdulbori, Qarasuvbazarda Azamat Eyupov, Aqmescitte Yalkabov Timur, Bağçasarayda İbragimov Ernest, Bağçasarayda Fedorov Oleg, Aqmescitte Seydametov Lenur ve Aqyarda Şihametov Yaşarnıñ evinde tintüv keçirildi.

Qırımdaki «Hizb ut-Tahrir davaları»

«Hizb ut-Tahrir davası» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

Daa yüklemek

XS
SM
MD
LG