Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

BLOGLAR

Bazarertesi 14 oktâbr 2019

Calendar
oktâbr 2019
Bzt Sal Çrş Cmq Cum Cmt Baz
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Qıta Ukrainadan ilhaq etilgen Qırımğa suv berilmesi toqtatılğan soñ, qırımlılarnıñ bir sıra suv meseleleri peyda oldı. Amma Qırım parlamentiniñ spikeri Vladimir Konstantinov, Qırımnıñ Dnipro suvına ihtiyacı artıq yoq, dep ayta.

"Bizge Ukrainadan suv kerekmey. O - pek kirli. Maña yaqında mütehassıslar ayttı ki, Qırımğa kelgen suv - onkologiya hastalıqlarınıñ sebebi edi. Anda ne aqqanını kimse nezaret etmey... Şimdi öz meselelerini özleri çezsin", - dedi Konstantinov.

Belki, şahsen oña kerekmeydir, adiy bir qırımlı içün köterilmez fiyatta eñ yahşı suvnı o, ne 2014 yılından evel, ne de ondan soñ özüne satın ala bile. Amma Qırımnıñ qalğan sakinleri Dnipro suvına ket-kete daa çoq ihtiyac duya.

Birinci çiftçiler peşman oldı - Dnipro suvunıñ olmağanından sebep, tarlalarnıñ suvarılması toqtatıldı, köy hocalığınıñ kimer saaları yoq oldı, misal içün pirniç östürmesi. Ve vaziyet ep yaramaylaşa - yarımadanıñ şimali ve cenüp-şarqında topraqlar tuzlaşa, böyle topraqlarda ise kiyik ot bile ösmey.

Yerastı suvlarnıñ qısqa müddet devamında qullanılması zararsız edi, amma şimdi olğan kölemde daimiy qullanuvı - büyük bir hatatır ve onıñ fiyatı da paalığa çıqacaq


Tuzlanuv, hususan, yerastı suvlarnıñ büyük kölemde qullanılması içün de ola, yani olar sadece ğayrıdan toplanıp yetiştirmey. Şimdilik yerastı suvlar ealiniñ suv teminatı meselesini çezmege yardım ete, amma yıl-yıldan olarnıñ yedekleri azlaşa - ve yaqında Qırımda daa büyük tatlı suv yetmemezligi meselesi peyda olacaq. Yerastı suvlarnıñ qısqa müddet devamında qullanılması zararsız edi, amma şimdi olğan kölemde daimiy qullanuvı - büyük bir hatatır ve onıñ fiyatı da paalığa çıqacaq.

Dnipro suvunıñ olmamazlığı sebebinden Ermeni Bazarda «Qırım titanı» zavodı qullanğan ekşilik havzularından çıqqan himiyeviy taşlantılar faciası oldı. Havuzlarda suv azlaştı ve ekşilik, adam ve tabiatnı zeerlep, buvlanıp başladı. İşte, böylece yañı telüke peyda oldı - qırımlılarnıñ yañı suv probleması.

Mesele şunda ki, bu yıl yağmur suvunen bağlı bir hucur adise oldı. Qullanmaq içün yağmur suvunı toplağan adamlar, onıñ yağlı qatqı olğanını duydı. Yağmur suvunen tolu çapçaqlar evel çirki ve sineklnen tolu edi, şimdi ise "cansız" tura - tiri bir şey anda yoq!

Qullanmaq içün yağmur suvunı toplağan adamlar, onıñ yağlı qatqı olğanını duydı


Bu yıl domatis bereketi de keregi kibi olmadı. Tüpler qurıp kete edi, ösken domatisniñ ise, çoqusı alda, qattı beyaz mili bar edi. Er kes Ermeni Bazardan kelgen ekşilik yağanaqlarınıñ neticesi, dep tüşüne. Adamlar teplitsa domatislerini almağa mecbur oldı.

Çoqusınıñ yüzüm bağları zararlandı. Salqımlarnıñ sıfatı hasta edi. İste, başqa ösümliklerniñ de aynı. Misal içün, Qarasuvbazar rayonında şimşirler qurıp ketti. Daima yeşil turğan dülber çegerler qurı sipirkige çevirildi. Şahsen men bunı Qarasuvbazar hastahanesiniñ yanında kördim.

Adamlar o qadar qorqalar ki, Aqmescitte Salğır boyu sanki boyalanğan yeşil gazonlarğa saqınıp baqa edi. Amma, o sadece mahsus gazon otunıñ saçılması edi eken,

İşte, işlerimiz böyle. Ket-kete qorqunçlıca ola...

Zarema Seitablayeva, qırımlı, bloger (müellifniñ adı ve soyadı telükesizlik maqsadınen deñiştirildi)

«Bloglar» rubrikasında ifadelengen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqta-i nazarını aks ettirip, muarririyetniñ baqışlarınen bir olmaması mumkün

Ukrain yırcı Oleğ Vınnık

Matbuat ve içtimaiy ağlarnı şaşırtqan ukrain yırcı Oleğ Vinnıknıñ intevyüsi yavaş-yavaş haberler TOPundan coyula. Ne-ne, amma soñki vaqıtları Ukrainada haber yetmemezlikki yoq.

Hatırlatayım, Oleğ Vinnık, nasıldır rusiye teşkilâtı teşkil etken #Vsemmir (Er keske barışıq) fleşmobında iştirak etken yekâne ukrain icracısı oldı. Bu fleşmobda evelleri Qırım işğaline faal qol tutqan bir qaç Rusiye icracısı iştirak etti.

Çıqqan davadan soñ Vinnık, ukrain telekanallarına intervyü berip: "Men bir şey bölmeycegim ve Qırım kimniñki olğanını aytmaycağım. Maña öyle körüne ki, bugün bunıñ aqqında aytmaq kerekmey", dep ayttı. Ve, niayet, mühlisleriniñ aqıl-mantığı olğan qısmını, "Qırım içün iç bir asker ölmedi", dep suvuttı.

Vınnık sadece turmuş laflarında aytılğan şeylerni mediada seslendirdi

Men, yalannı aqiqatqa çevirgen (belki bilmemezlikten, amma, menimce, lâqaylıqtan) populâr yırcığa taş atmaq içün nevbetke turmaycağım. Mediada çıqqan qavğa-dava onıñ imicine ve yıldız karyerasına tesir etir, dep ümütlenem.

Men, kerçekmi-uydurılğanmı umumiy amneziya vaqtında susqunlıqnıñ qorqunçlı zararı aqqında aytmağa isteyim. Şimdi adamlar, üç yıl evel namuslı cemaat arasında seslenilmegen seylerni aytıp başladı.

Vınnık sadece turmuş laflarında aytılğan şeylerni mediada seslendirdi. Amma öyle oldı ki, yırcınıñ populârlığı sebebinden, onı, lâqayt olmağan, Donbass cenki neden başlağanını hatırlağan adamlar eşitti. Amma Vınnık bunı, deyik, 2014 yılı 10-12 yaşında olğan büyük sınıf talebeleri arasında aytsa edi - ösmürler, belki de, mabutnıñ (kumir) laflarını şübelenmeycek bir aqiqat kibi qabul eter ediler. Sözlerimniñ tasdıqı olaraq - Rusiye tecavuzınıñ ilk qurbanları Zeytsev, Kokurin, Reşat Ametovnıñ adlarını şimdi kim hatırlar? Elâk olğanlar olmasa, demek, qan da tökülmedi, mabut aqlı! Böyle "halq mantığı"nen davalaşmağa qıyın.

Esası ise, "küçlü rusiye yardımı"nen beraber, ukrainlerniñ şuurından kün-künden yañı tarihnıñ eki vaqiasınıñ - Qırım zaptı ve Donbass cenkiniñ başlanması - sebep-netice alâqası yoq etile. Ve cenk - Qırım ilhaqınıñ dos-doğru aqibeti olğanı, ilhaq ise - bu deşetli cenkniñ esas ve, belki de, yekâne sebebi olğanı unuttırıla.

Ukrainlerniñ şuurından kün-künden yañı tarihnıñ eki vaqiasınıñ - Qırım zaptı ve Donbass cenkiniñ başlanması - sebep-netice alâqası yoq etile

Böylece, öz közlerinen kerçekni körgen adamlarnıñ tarafından aydın ve bir manalı olaraq qabul etilgen daa yaqında olıp keçken vaqialar, yaslar içün nasırdır yarı unutılğan tarihiy fakt olıp qala, qaysını, tahtağa çağırsalar, ad-tarihlerni şaşmalap, belki de üçke aytır. Tarih dersinde Avropa begenip qabul etken Avstriya anşlüsi ve onıñ Ekinci Cian cenki sıfatında aqibetleri aqqında kitap bölüginiñ aytıp bermesi kibi. İşte, tafsilâtlarını bilmege tırışmasañ, aytıp bermege qıyın degil. Eñ esası, derste hulâsalar çıqarmağ talebelerniñ mecburiyeti yoq.

За Крым погибло уже 13 000 граждан Украины. Именно за Крым, что война на Донбассе началась именно в Крыму, 26 февраля 2014 года

Amma büyük, lâkin lâqayt vatandaşlarımız içün Maydan da, Qırım işğali de, Donbass cenki de, olarnıñ Ukrainağa ve öz qıntavlı yaşayışına munasebetiniñ Gamlet sualleri degil edi. Şimdi ise, er künlük problemalar aqıl-diqqatımıznı qaplağanda, er şeyge yol açqan adiseler, hayalımızdan ğayıp ola, toz-duman olıp qala. Ğaliba, yaqın vaqıtta, namuslı cemiyette "Qırım kimniñ?" sualine, "Bilesizmi, efendim..."nen başlağan qaçamaqlı cevap bermege lâyıq körünecek.

Bu, elbette ki, istiza (ironiya), amma bu istizada ayat kerçeklikleriniñ damı duyula.

Onıñ içün, ukrainlerniñ qanınen qanlanğan sade ve aydın aqiqatlarnı özümiz de aqlımızda tutmalımız, başqalarğa da hatırlatmalımız.

Qırım - bizim!

Ve Qırım içün Ukrainanıñ 13 000-den ziyade adamı endi elâk oldı.

Çünki Donbass cenki Qırımda başlandı, 2014 senesi, fevral 26-sında.

Noqta.

Maksim Kobza, qırımlı

«Bloglar» rubrikasında ifadelengen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqta-i nazarını aks ettirip, muarririyetniñ baqışlarınen bir olmaması mumkün

Daa yüklemek

XS
SM
MD
LG