Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Ukraina Qırım ya da Donbastan iç bir vaqıt vazgeçmez – Kuleba


Dmıtro Kuleba
Dmıtro Kuleba

Ukraina TİN başı Dmıtro Kuleba Internationale Politik alman neşrine intervyü bergende, nazirlik Qırım ve Donbas ile bağlı aytışmalr içün “icadiy istidadı olğan usullarnı” qıdırğanını bildirdi ve Ukraina öz toprağından iç bir vaqıt vazgeçmeycegini qayd etti.

“Ukraina, Rusiye, Almaniya ve Frenkistan ile Normandiya formatındaki ve Ukraina, Rusiye ve OSCE ile Üç taraflı kontak gruppasındaki aytışmalar qolay olmağanı ve pek devamlı olğanı aqqında şübe iç yoqtır. Amma biz icadiy qararlarğa açıqmız ve barışıq esnasqa imkân yaratacaq muayyen adımlarda turacaqmız”, – dedi o.

Onıñ aytqanına köre, bu meselelerniñ al etilüvi – diplomatiya meselesidir.

“İç bir şekilde eki temel printsipten taypınmaycaqmız. Birincide, Ukraina Qırım ya da Donbastan iç bir vaqıt vazgeçmeycek. Ekincide, Ukraina Avropa bir devleti, Ğarpnıñ bir parçası olaraq öz yolunı devam etecek, çünki “rus dünyası”ndan üzülmesi kesen-kestir. Qalğan er şey – vaqıt ve diplomatiya meselesidir”, – qayd ettinazir.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar Qırım.Aqiqat Radiosınıñ yaynında, kelecek yılnıñ mayıs ayında keçirilmesi planlaştırılğan yarımadanı işğalden azat etüv "Qırım platforması" sammitiniñ neticelerine köre muvafıq beyanname qabul etilecek, dep bildirdi.

Ukraina TİN başı Dmıtro Kuleba 2021 yılda nazirliginiñ esas prioriterlerini ilân etti, olarnıñ arasında Qırımnı işğalden azat etüv halqara platformasınıñ faaliyetke keçirilüvi de bar.

Ukraina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba, Rusiyeniñ Ukrainanıñ yarımadanı işğalden azat etüv strategiyası – “Qırım platforması”na munasebetinen memnün olğanını ayttı.

Rusiyeniñ nezaretinde olğan Qırımnıñ başı Sergey Aksönov, Ukrainanıñ yarımadanıñ işğalden azat etilmesi strategiyası “Qırım platforması”nı tefsir etti. O, yañı halqara platformasınıñ meydanğa ketirilmesi “Qırımnı qaytarmağa” yardım etmeycegine emindir.

Ukraina akimiyeti AB ve Ğarp memleketlerini yarımadanı qurtaruv boyunca «Qırım platformasına» qoşulmalarına faal sürette davet ete. Tış işler naziri Dmıtro Kuleba Qırımnı işğalden qurtaruv sammitini Kyivde 2021 senesi mayısta keçirmege planlaştıralar, dep bildirgen edi.

Rusiye Tış işler nazirliginiñ spikeri Mariya Zaharovanıñ aytqanına köre, Rusiye tarafı Ukraina teşebbüsinen keçirilecek Qırım platformasında iştirak etmege azır, amma meydançıqta yarımada problemleri muzakere etilmeli – suv teminlevinden naqliyatqa qadar.

Qırımnı işğalden qurtaruv halqara meydançığı (Qırım platforması) – Ukraina akimiyetiniñ qırımlılarnıñ aqlarını qorçalamaq ve işğal altındaki yarımadanı azat etmek içün Ukraina ve halqara ortaqlarınıñ areketlerini koordinatsiya etmek içün muzakere platformasınen bağlı teşebbüsidir.

2020 senesi sentâbr ayında Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy BM Baş Assambleyasınıñ 75-nci sessiyasında iştirakçi memleketlerni bu platforma qurulmasına qoşulmağa çağırdı.

Daa evel böyle planlarını Ukrainanıñ vaqtınca işğal etilgen topraqlar meseleleri nazirligi ve Ukraina Tış işler nazirligi aydınlatqanlar. Ukraina Tış işler nazirligi, Donbastaki zıddiyetni çezüv ve Qırımnı işğalden qurtaruv muzakere meydançıqları bir-birinden ayrı olmalı, dep tüşüne.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar bildirgenine köre, Rusiyeni Qırımnı işğalden qurtaruv halqara platformasında iştirak etmege davet etecekler, amma iştirak etecegine inanmaylar. Bundan evel Ukraina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba, Rusiyeni bu meydançıqta körmey, dep ayttı.

2020 senesi oktâbr ayında Poloniya Qırımnı işğalden qurtaruv halqara platforması çerçivesinde çalışmağa meraqlı, dep bildirdi.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy bildirgenine köre, Avropa Birliginiñ liderleri Avropa Birliginiñ Qırımnı işğalden qurtaruv platformasına qoşulmağa azır olğanını ayttı. Resmiy Kyiv Qırımnı işğalden qurtaruv platformasına Türkiye, Malayziya, Slovakiya, Büyük Britaniya ve diger memleketler qoşulır, dep bekley.

Kreml, Qırım meselesi qapatıldı ve Rusiye onı halqara muzakerelerge almaycaq, dep bir qaç kere bildirgen edi.

XS
SM
MD
LG