Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımnıñ işğalden azat etilüv meselesinen Ukraina Milliy telükesizlik ve mudafaa şurası oğramalı – Rahmanin


Sergey Rahmanin
Sergey Rahmanin

Qırımnıñ işğalden azat etilüv meselesinen ilk-evelâ Ukraina Milliy telükesizlik ve mudafaa şurası oğraşmalı. Bu aqta Qırım.Aqiqat Radiosınıñ yaynında Ukraina Yuqarı Radasınıñ «Ses» fraktsiyasından millet vekili Sergey Rahmanin dedi.

«Meydançıq olaraq Qırım platformasınıñ meydanğa ketirilüvi bir vaqiadır, amma onıñ daa mudericenen toldurılması kerek. Yavaş-yavaş areket etile, Yuqarı Radada tıpqı fraktsiyalarara birleşme peyda oldı. Yani, bu programmanıñ parçalarını yazmağa azır olğan insanlarnıñ toplaşqan bayağı meydançıqlar artıq peyda oldı. Ve ümüt etem ki, bu programma tezden muzakere etilecek, hususan Ukraina Milliy telükesizlik ve mudafaa şurasında. Başqa iç bir organ bu mesele ile oğraşamaz, çünki o pek mürekkep ve sezgir», – dedi Rahmanin.

Millet vekiliniñ sözlerine köre, platformada iştirak etmege Rusiye davet etilmeli.

«Ukraina akimiyetine alternativ meydançıqnı yaratmağa ve diger oyuncılarnı, misal olaraq Türkiyeni, resmiy şekilde Rusiyeni davet etmege iç bir kimse keder etmez edi. Rusiye elbette razı olmaz, amma teklif etmek kerek. İç olmağanda, bundan soñ er yerde: biz davet ettik, olar red ettiler, aytmaq içün. Bu platforma Qırım meselesini kün tertibinde tutmaq içün kerek », – qayd etti o.

Martnıñ 1-nde Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar OSCE-de «Qırım platforması»nı taqdim etti ve aza memleketlerni avgustnıñ 23-nde keçirileck Qırım sammitinde iştirak etmege davet etti.

Нужны ли переговоры по Крыму? | Крым.Реалии ТВ (видео)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:22:15 0:00

2021 senesi avgustnıñ 23-nde olacaq «Qırım platforması» sammitinde ABD prezidenti Joe Bidenniñ iştiragini beklemege büyük sebepler bar. Bunı fevralnıñ 27-nde, Qırım ve Aqyarnıñ işğalge qarşı tirenüv kününe bağışlanğan «Qırım evi»​ndeki tedbirde qırımtatar halqı lideri Mustafa Cemilev ayttı.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy, fevralnıñ 26-nda, cuma künü, Qırımnıñ işğalden azat etilüvi ve reintegratsiyası içün yapılğan tedbirler aqqında ferman imzaladı.

Ukraina prezidenti ofisiniñ reber muavini İğor Jovkva «Qırım platforması» boyunca halqara sammit Ukrainada 2021 senesi avgustnıñ 23-nde olacaq, dep bildirgen edi.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar Qırım.Aqiqat Radiosınıñ yaynında, kelecek yılnıñ mayıs ayında keçirilmesi planlaştırılğan yarımadanı işğalden azat etüv «Qırım platforması»sammitiniñ neticelerine köre muvafıq beyanname qabul etilecek, dep bildirdi.

Rusiye Tış işler nazirliginiñ spikeri Mariya Zaharovanıñ aytqanına köre, Rusiye tarafı Ukraina teşebbüsinen keçirilecek Qırım platformasında iştirak etmege azır, amma meydançıqta yarımada problemleri muzakere etilmeli – suv teminlevinden naqliyatqa qadar.

Qırımnı işğalden qurtaruv halqara meydançığı (Qırım platforması) – Ukraina akimiyetiniñ qırımlılarnıñ aqlarını qorçalamaq ve işğal altındaki yarımadanı azat etmek içün Ukraina ve halqara ortaqlarınıñ areketlerini koordinatsiya etmek içün muzakere platformasınen bağlı teşebbüsidir.

2020 senesi sentâbr ayında Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy BM Baş Assambleyasınıñ 75-nci sessiyasında iştirakçi memleketlerni bu platforma qurulmasına qoşulmağa çağırdı.

Daa evel böyle planlarını Ukrainanıñ vaqtınca işğal etilgen topraqlar meseleleri nazirligi ve Ukraina Tış işler nazirligi aydınlatqanlar. Ukraina Tış işler nazirligi, Donbastaki zıddiyetni çezüv ve Qırımnı işğalden qurtaruv muzakere meydançıqları bir-birinden ayrı olmalı, dep tüşüne.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar bildirgenine köre, Rusiyeni Qırımnı işğalden qurtaruv halqara platformasında iştirak etmege davet etecekler, amma iştirak etecegine inanmaylar. Bundan evel Ukraina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba, Rusiyeni bu meydançıqta körmey, dep ayttı.

2020 senesi oktâbr ayında Poloniya Qırımnı işğalden qurtaruv halqara platforması çerçivesinde çalışmağa meraqlı, dep bildirdi.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy bildirgenine köre, Avropa Birliginiñ liderleri Avropa Birliginiñ Qırımnı işğalden qurtaruv platformasına qoşulmağa azır olğanını ayttı. Resmiy Kyiv Qırımnı işğalden qurtaruv platformasına Türkiye, Malayziya, Slovakiya, Büyük Britaniya ve diger memleketler qoşulır, dep bekley.

Kreml, Qırım meselesi qapatıldı ve Rusiye onı halqara muzakerelerge almaycaq, dep bir qaç kere bildirgen edi.

XS
SM
MD
LG