Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımlılarnıñ mektüpleri: Qırımda turist aqını – maqtanılacaq bir şey yoq!


Kefe, 2023 senesi iyül ayı
Kefe, 2023 senesi iyül ayı

KEFE – Qırımda turist aqını ile bağlı vaziyet bulanıqtır. Öyle ki, yerli akimiyet ağzına suv alğanı kibi. Qaç adam keldi, keçken senege baqqanda ne ve nasıl deñişti? Daima maqtana ediler de! Keçken yıl bile. Şimdi ise susıp oturalar. Çünki şimdi maqtanılacaq bir şey yoq.

Bir taraftan Qırım köprüniñ kirişinde sanki nevbet bar, diger taraftan yarımada boştır.

Kefe, 2023 senesi iyül ayı
Kefe, 2023 senesi iyül ayı

Maña añlatqanları kibi, nevbetniñ sebebi Qıırmğa kelgenlerni kirişte yahşı etip teşkermege başlağanlar. Trusikke qadar er şeyni baqıp çıqalar. Vaqıt öyle eken, kim bilsin, belki siz patlayıcı bir şey alıp ketesiñiz.

Sergey Aksönov aqqında. FSB bildirgeni kibi oña suiqast azırlağanlar. Yazmaycam bunıñ aqqında, öyle de er kes bunı endi oqudı ve bile. Meni tek bir şey şaşırta: bu bir qaç ay evelsi olğan şey, soñra bir söz bile olmadı ve yaznıñ ortasında ana saña haber çıqtı.

Bir bölgeniñ yolbaşçısını öldürmege tırışqanlar, siz öyle yerge ketmege istersizmi?

Ve mında bir añlaşılmamazlıq bar. Misal olaraq, bir bölgeniñ yolbaşçısını öldürmege tırışqanlar, siz öyle yerge ketmege istersizmi? Anda de nizamsızlıqlar, de pilotsız uçaqlar, de arbiy tikuçarlar er kün uça. Tek anda soy-sopuñız olsa ketersiz. Kelirsiz ve dersiz: "Şaşmalamañız, er şey yahşı olacaq!". Amma yahşı olmaycağını siz de bilesiñiz. Amma soy-sopnı yoqlamaq kerek de. Bir yolu deñizni körmek, yüvunmaq.

Yerli adamlar, kurort vaqtında çalışmağanlar içün ise yahşı. Plâjlar yarı boş, suv temiz, tek suv suvuq. İyül ayında Kefede suv +14 derece olğanını hatırlamayım. Kim anda yuvunmağa ister? Eñ cesürler.

Kefe, 2023 senesi iyül ayı
Kefe, 2023 senesi iyül ayı

Bundan ğayrı deñizde quvandırğan gemiler peyda oldı.

Bu Kefe civarındadır. Atta raatlanmağa isteysiñ.

Kefe, 2023 senesi iyül ayı
Kefe, 2023 senesi iyül ayı

Musafirhaneler qapalmağa başlağan. Elbette, bunıñ sebebi de añlaşılğan. Hadimlerge para tolemek kerek. Neden aylıq berilecek, acbea? İşsiz telefonlarına baqıp oturğanları içünmi? Ya bu iş degil de.

Plâjğa kelip tüşken domuz aqqında da endi eşitkendirsiz. Bu daa ne domuz, qaydan keldi, dep sorarsıñız. Deyler Ukrayina qıtasında, Dniprodan. Bulanıq vaziyet.

Aydı, domuz. Tkristlerniñ pilotsız uçaq dep bellegini şeyde kelip tüşti yalığa. Soñra bu talimler içün bir nişan olğanı belli oldı.

Ve turistler içün daa bir şey: 13 kilometrlik nevbette beklemege istemeseñiz tren bar. Maşnalarıñıznı Krasnodarda qaldırıñ, bilet alıñız ve siz Qırımdasıñız.

Amma böyle yapqanlar neçündir azdır. Qomşum keçken afta trennen Qırımğa kete edi. Tren de boş degil. Amma er kes Rostovda ene, bazıları Keriçte, Kefege kelgende kimse qalmay. Yazıq, yerliler turistlerni bekleyler.

Kefe, 2023 senesi iyül ayı
Kefe, 2023 senesi iyül ayı

Ve soñunda: deñiz suvuq olsa da, cılavuqlar tolu. Tezden sizde olacaqmız, dep yazalar. Elbette başta Azaq deñizi, soñara Qara deñiz nevbette.

Armen Haçaturov, kefeli bloger (müellifniñ adı ve soyadı telükesizlik maqsadınen deñiştirildi)

«Bloglar» rubrikasında ifadelengen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqta-i nazarını aks ettirip, muarririyetniñ baqışlarınen bir olmaması mumkün

MALÜMAT: Ukrayinağa qarşı Rusiye silâlı ücümi 2022 senesi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete.

Rusiye ordusı çekilgen soñ azat etilgen köy ve şeerlerde kütleviy öldürüv adiseleri aqqında belli oldı. Bazı ğarbiy liderler Rusiyeni cenk cinayetlerinde qabaatladı. Rusiye akimiyeti arbiyleriniñ öldürüvlerge alâqası bar olğanını inkâr etip, olarnı «uyduruv» dep adlandıra.

Rusiye Ukrayinağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2a3ebzji45ji0.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Qırımnıñ Rusiye tarafından işğal etilüvi

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG