Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Polozov Qırım cemiyetçilerinden, «Hizb ut-Tahrir işi» figurantı Abdullayevni tahqiqat izolâtorında ziyaret etmekni rica etti


Rusiye advokatı Nikolay Polozov, Rusiyeniñ kontroli altında olğan Qırım Cemiyet közetüv komissiyasına (CKK), Qırım tahqiqat izolâtorında bulunğan Aqmescitteki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantı Uzeir Abdullayevni ziyaret etmek ricası ile muracaat etkenini bildirdi.

Polozov: «Men Qırım CKK azalarına, Abdullayevni bugün deral tahqiqat izolâtorında ziyaret etmek ricası ile muracaat ettim. Qanun, CKK azalarına, qorçalayıcılardan farqlı olaraq, apis etilgenlerni raatlıq künlerinde de ziyaret etmege imkân bere.

Onıñ sözlerine köre, Aqmescit tahqiqat izolâtorında söñki künlerde «ğayet çoq ölüm» oldı ve «daa birine yol bermemek kerek».

Cemiyet közetüv komissiyasına (CKK) – mecburen tutuluv yerlerinde insan aqlarına riayet etilmesini kontrol etken Rusiye organıdır.

Qırım CKKsinde şimdilik Polozovnıñ muracaatını izalamadılar. Onıñ sözlerine köre, munasip muracaatlar Rusiye ombudsmeni Tatyana Moskalkova ve Rusiye prezidenti yanındaki İnsan aqları boyunca şuranıñ (İAŞ) başlığı Mihail Födorovnıñ adlarına da yollanıldı.

Aprel 30, bazarertesi künü Abdullayevniñ anası, tahqiqat izolâtorında bulunğan oğlunda bir qaç künden berli yüksek sıcağı, ayağında şişik ve şişiklik bar, o, dayanılmaz ağrılar çeke, dep bildirdi. Dilâra Abdullayevanıñ bildirgenine köre, bu alâmetler qannıñ zeerlenmesini köstermek mümkünler.

Daa evel Uzeir Abdullayevniñ advokatı ve apayı yaqın vaqıtta Cezalarnı içra etüv federal hizmetiniñ idaresi (UFSİN), tahqiqat izolâtorı, prokuratura ve FSBge, tsivil bir hastahanede munasip tibbiy yardımnıñ kösterilmesini temin etmek ve qabaatlanğanğa diagnozını bildirmek talaplarınen bir sıra arizalar bereceklerini bildirdiler.

Kremlniñ kontroli altında olğan Qırım Yuqarı mahkemesi Aqmescitteki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantları Teymur Abdullayev, Uzeir Abdullayev, Ayder Saledinov, Rustem İsmailov ve Emil Cemadenovnıñ qorçalayıcıları tarafından sıñırlav tedbiriniñ uzatılmasına qarşı berilgen apellâtsiyalarnı red etti.

2016 senesi oktâbrniñ 12-sinde Qırımda beş musulman qorantasınıñ evleri tintildi. Tintüvler neticesinde Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkenlerinde qabaatlanğan beş qırımtatar: Rustem İsmailov, Uzair Abdullayev, Teymur Abdullayev, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov tevqif etildi.

«Hizb ut-Tahrir» halqara siyasiy İslâm teşkilâtınıñ vekilleri öz vazifesini, bütün musulman devletleriniñ bir İslam hilâfeti içinde birleştirilmesinde köreler. Lâkin olar buña irişmek içün terroristik usullarnıñ qullanılmasını red ete ve Rusiyede aqsız yerde taqip etilgenlerini aytalar. Rusiyeniñ Yuqarı mahkemesi 2003 senesinde «Hizb ut-Tahrir»ni yasaq etip, «terroristik» tanılğan 15 birleşmeniñ cedveline kirsetti.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca tevqif ve mahküm etilgen Qırım sakinleriniñ qorçalayıcıları, taqipniñ diniy alâmetke köre yapılğanını tüşüne. Advokatlar, Rusiye uquqqoruyıcı organları tarafından bu iş boyunca taqip etilgenler esasen qırımtatarlar ve olarnen birlikte İslâm dinini kütken ukrainler, ruslar, tacikler, azerbaycanlar ve diger etnik gruppalarğa ait Qırım sakinleri olğanını qayd eteler. Halqara uquq, işğal etilgen territoriyada işğal etken devletniñ qanunlarını tatbiq etmekni yasaq ete.

XS
SM
MD
LG