Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

"Gaz borusında diversiya" davası: mudafaa tarafı qabaatlanğanlarnıñ iskencelerge oğratılması aqqında iddialarını tekrarladı


Nikolay Polozov
Nikolay Polozov

Qırımda "gaz borusındaki diversiya davası" boyunca apiske alınğan Nariman Celâl ve ağa-qardaş Ahtemovlarnıñ mudafaası qabaatlanğanlarnıñ iskencelerge oğratılması aqqında iddialarını tekrarladı. Bunı Facebookta advokat Nikolay Polozov haber etti.​

"Bugünki oturış vaqtında mudafaa tarafı bazı azırlanğan muracaatlarnı berdi, olarnıñ muzakeresi zamanı iskence, ğayrı insaniy ve qanunsız davranuv ile bağlı sual peyda oldı, o, FSB hadimleriniñ olarğa qarşı etkenleri, nasıl etip şaatlıq ettirgenleri aqqında mahkemege tafsilâtlı malümat berdi", - dep yazdı Polozov.

Qırımdaki mahkeme muracaatnı qanaatlendirmekten red etken.

Polozovnıñ bildirgenine köre, bazarertesinece teneffüs ilân etilgen.

"Nariman, Asan ve Aziz mahkemede iştirak ettiler. Episi pozitivdir, küreşmege ve öz qabaatsızlığını isbatlamağa azırlar. Olar, olarnı desteklegen er keske minnetdarlıq ve selâmlar bildireler", - dep yazdı advokat.

Rusiyeniñ nezaretinde olğan Qırımnıñ Yuqarı mahkemesi fevralniñ 18-nde Qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl ve faaller Aziz ve Asan Ahtemovlarmabüsleri olğan Anğara köyündeki "gaz borusında diversiya" davası boyunca ilk diñlevlerni başladı.

2021 senesi dekabrniñ 15-nde advokat Nikolay Polozovnıñ bildirgenine köre, Rusiye quvetçileri Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası boyunca ilk tahqiqatnı yekünledi, Nariman Celâlğa daa bir qabaatlav berildi.

Qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl işğal altındaki Qırımda tahqiqat ve adliyeni «yalancı» ve «sımarlanğan» dep adlandırdı.

Yanvarniñ 25-nde Rusiye kontrolindeki Qırım Yuqarı mahkemesi Nariman Celâl, Asan ve Aziz Ahtemovlarnıñ apiske alınmasına qarşı imayeniñ istinaf şikâyetini red etti. Olar eñ az fevralniñ 23-ne qadar SİZOda qalacaq.

Advokat Nikolay Polozov Nariman Celâl «tış dünyadan ciddiy bir izolâtsiyada» tutula, dep qayd etken edi.

Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

XS
SM
MD
LG