Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Emine Ceppar Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini olacaq – prezident


Emine Ceppar
Emine Ceppar

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini vazifesine Emine Cepparnıñ namzeti aqqında keliştiler. Bu aqta Ukraina devlet yolbaşçısınıñ saytı bildire.

«Prezidentniñ qayd etkenine köre, qırımtatar halqınıñ vekilleri yüksek diplomatik seviyede temsil etilmeli», – dep aytıla haberde.

2016-2019 seneleri Emine Ceppar Ukraina İnformatsion siyaset naziriniñ birinci muavini edi.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy qırımtatar halqı genotsidiniñ yılında Rusiye işğal etken Qırım yarımadasınıñ Ukraina kontroline, qırımtatarlarnıñ ise tuvğan evlerine qaytacağına ümüt etkenini bildirdi.

Mayısnıñ 18-nde Ukrainada qırımtatar halqı ile birdemlik aftası başlana – «Bir acı. Bir tarih». O, qırımtatar halqı genotsidiniñ yılına bağışlanğan bir sıra aq qorçalayıcı ve media leyhasından ibarettir.

Mayısnıñ 18-nde Ukrainada ve dünyada 1944 senesinde qırımtatar halqınıñ Qırımdan sürgün etilmesi qurbanlarını añalar. Bu künde qırımtatarlar ile tolu birinci eşelon Orta Asiyağa yollanılğan edi. Umumen 180 biñden ziyade kişi sürgün etildi.

Qırımnıñ türlü şeerlerinde qırımtatar halqınıñ Qırımdan sürgün etilmesi qurbanlarınıñ hatırasına matem tedbirleri keçe.

Ukraina Yuqarı Radasınıñ qararına binaen, mayısnıñ 18-i Qırımtatar halqınıñ genotsidi qurbanlarınıñ hatıra künü dep ilân etildi.

XS
SM
MD
LG