Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Nariman Celâl taqip etilüviniñ sebebi «Qırım platformasında» iştirak etüvi oldı – Ukrayına prezidentiniñ temsilciligi


Nariman Celâl
Nariman Celâl

Qırımtatar faali ve siyasetçi Nariman Celâlğa qarşı dava onıñ «Qırım platformasında» iştirak etkeni içün uydurıldı. Bu aqta Ukrayına prezidentiniñ Qırım Muhtar Cumhuriyetindeki temsilciligi bildirdi.

«Nariman Celâlnıñ ömür arqadaşı Leviza hanımnıñ malümatına köre, iyülniñ 20-nde Aqmescitteki işğalci mahkemede Nariman Celâl şaatlıq etip, tutulğanını tafsilâtlıca tarif etti: mağazda tutuluvı, maneviy basqı ve qorquzuvlar aqqıda. Bundan ğayrı, işğalci uquq qoruyıcılar daa o vaqıt, 2021 senesi sentâbr ayında, tutuluvınıñ kerçek sebebi Meclis reisiniñ muavini olaraq «Qırım platforması» sammitinde iştirak etüvi ola, dep aytqan eken», – dep aytıla temsilcilikniñ haberinde.

Anda hatırlatqanlarına köre, Celâl Rusiye işğal etken Qırımda yaşağan ve Kyivdeki sammitte açıq iştirak etken qırımtatar halqınıñ yekâne vekili oldı. O, Qırımğa qaytqanından çoq vaqıt keçmegende tutuldı.

«Nariman em o, em dava şaatları işğalciler tarafından maneviy ve bedeniy basqığa oğratıla, qabaat esasnlanğan gizli şaatlarnıñ aytqanlarını ise yalan dep saya, çünki olarnı teşkermek imkânsız ola, dep bildirdi. Siyasiy mabüsniñ talaplarına baqmadan, advokat berilmedi, şübheli olaraq baqılsa da, şaat statusı aqqında aytıldı», – dep qoştı prezidentniñ temsilciligi.

İyulniñ 20-nde Rusiye kontrolindeki Qırım Yuqarı mahkemesinde imaye ve qabaatlav tarafları «gaz borusındaki diversiya davası» boyunca apiske alınğan qırımtatar faali ve siyasetçi Nariman Celâl sorğuğa çekildi. «Qırım statusınen bağlı fikrimni bir vaqıt gizlemedim, amma bir de bir qanunsız areket yapacaq edim demek degil», – dedi o, mahkemede.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG