Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye ve Ukraina arasında tutulğanlarnıñ deñişüvine dair muzakereler devam ete – Moskalkova


Tatyana Moskalkova
Tatyana Moskalkova

Rusiye ve Ukraina arasında tutulğanlarnıñ deñişüvine dair muzakereler devam ete. Bu aqta Rusiye insan aqları vekâletlisi Tatyana Moskalkova bildirdi, dep haber ete Azatlıq Radiosı.

«İnsanlarnıñ evge qayta bilmesi pek müim. Vesiqalarnıñ resmiyleştirilüvi, diger meselelernen bağlı bir sıra uquqiy tedbir yapılmalı, amma esnas başlandı, muzakereler devam ete», – dep qayd etti o, Moskva aliy oquv yurtlarından biriniñ studentlerinen körüşip.

Hatırlatamız, avgustnıñ 30-nda gece Ukraina ve Rusiye arasında tutulğan şahıslarnıñ deñişüvi olacağına dair ilk haberler peyda oldı. Bu aqta keçken çağırılış halq deputatı Artur Palatnıynıñ yardımcısı Anna İslamova yazdı, onıñ malümatını Ukrainanıñ yañı baş prokurorı Ruslan Râboşapko paylaştı. Daa soñra bu yazı yoq oldı.

Ukraina telükesizlik hızmetiniñ spikeri Olena Ğitlânska avgustnıñ 30-nda saba bildirdi ki, «reinelerni deñişüv boyunca zor muzakereler esnası devam ete». O, jurnalistlerni «yañlış malümat tarqatmamalarına» çağırdı. Aynısını Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıynıñ ofisi de yazdı.

Daa soñra Ukraina telükesizlik hızmeti Ukraina ve Rusiye arasında tutulğan şahıslarnı deñişüv künü belgilengen soñ onı kütleviy haber vastalarına bildirmege vade etti.

Soñki aftaları kütleviy haber vastaları Rusiye ve Ukraina "33-ke 33" deñişüv (Rusiye Deñiz uquqı boyunca halqara mahkemeniñ qararı esasında azat etilecek Qara deñizde zapt etilgen ukrainalı deñizcilerni de bu formulağa kirsete) aqqında añlaştı, dep bildire. Avgustnıñ 23-nde Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy Ukraina ve Rusiye arasında tutulğan şahıslarnı deñişüvniñ «birinci neticeleri» eñ yaqın vaqıtta olacağına ümüt etkenini bildirgen edi.

XS
SM
MD
LG