Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımdaki tintüvler: birinci tutulğanlarnı Aqmescitteki Rusiye FSBsiniñ idaresine alıp ketkenler – faaller


Qırımdaki tintüvler (arhiv fotoresimi)
Qırımdaki tintüvler (arhiv fotoresimi)

Rusiye uquq qoruyıcıları Aqmescit sakinleri Farhad Bazarov, Riza İzzetov ve Şaban Umerovnı Qırımdaki Rusiye FSBsiniñ idaresine alıp ketti, dep bildire «Qırım birdemligi» cemaat birleşmesi.

Bavurçıda keçirilgen tintüv vaqtında semetdeşlerine qoltutmağa kelgenlerden eki kişi Eskender Mamutov ve Emil Ziyadinov da tutuldı. Bunıñ sebebi Rusiye uquq qoruyıcıları ve Bavurçı qasabasınıñ sakinleri arasında çıqqan qavğa oldı.

FSB, Rusiye İç işler nazirligi ve Rusiye gvardiyasınıñ hadimleri işğal etilgen Qırımda eñ az 25 qırımtatarınıñ evini tinte. Bunıñ sebebi Rusiyede yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» diniy teşkilâtınıñ faaliyetinde iştirak etüvden şübheli sayılğan bir qaç kişige qarşı açılğan cinaiy iş oldı.

Rusiye FSBsi Qırımda tintüvler keçirilgenini tasdıqlap, şübhelilerniñ sayısını ve olarnıñ soyadlarını aydınlatmadı.

Daa evel haber etilgeni kibi, tintüvler Aqmescit rayonınıñ Mamaq (Strogonovka) köyü, Aqmescitniñ Bavurçı qasabası, Qarasuvbazar rayonınıñ Köneçi (Vladimirovka) köyünde keçirile.

Faallerniñ bildirgenine köre, Bavurçı qasabasında tintüvler keçirilgen maalleni Rusiye gvardiyası qapattı. Yerli sakinlerni evlerine yibermeyler.

Qırım.Aqiqat tafsilâtlı malümat almağa tırışa.

«Hizb ut-Tahrir davası» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokat Emil Kurbedinovnıñ qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG