Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda 17 yıl apis cezasına mahküm etilgen Nariman Celâl: "Ukrayinler bugün büyük cesaret köstereler"


Aziz Ahtemov, Nariman Celâl ve Asan Ahtemov, 2022 senesi sentâbrniñ 21
Aziz Ahtemov, Nariman Celâl ve Asan Ahtemov, 2022 senesi sentâbrniñ 21

Qırımda 17 yıl apis cezasına mahküm etilgen qırımtatar faali ve siyasetçi Nariman Celâl Qırım.Aqiqatqa intervyü vaqtında "ukrayinler bugün büyük cesaret köstereler" dep bildirdi.

"Men (Ukrayina prezidenti ve ukrayinlerni – QA) ep böyle şekilde, daa ve daa yahşı devam etmege çağıram. Bugün ukrayinler cesaret köstereler. Epimiz, em keçmişte, em bugünde biñlerce can, biñlerce taqdir ile ödengen azatlığımıznıñ, mustaqilligimizniñ fiyatını tolu derecede añlap başlaymız", -dedi Celâl.

O qayd etti ki, ukrayinler "sotsialist lagerlerindeki eñ yaqın avropalı qomşularımız: Poloniya, Baltıq memleketleri, Çehiya ve digerleri keçken asırnıñ 80-nci yıllarınıñ soñlarında yapqanları kibi, devletimizge duşman olğan elementelrni yoq etmelimiz".

"Birleşmege devam etmelimiz. Ve przeidenti (Ukrayia – QA) böyle milliy birleştirmeniñ temelini keñleştirmege çağıram. Qırımd, atta mında apishanede Ukrayinada yüz bergen vaziyetlerni közetip, ümüt eteler", - dedi o.

Sentâbrniñ 21-nde Rusiyeniñ nezaretinde olğan Qırım mahkemesi "gaz borusında diversiya davasınıñ" üç mabüsi – siyasetçi ve faal Nariman Celâl ve qırımtatar faalleri, ağa-qardaş Asan ve Aziz Ahtemovlarğa üküm çıqardı.

Qırımtatar halqınıñ Milliy lideri Mustafa Cemilev Türkiye prezidenti Recep Tayyip Erdoğan ile qırımtatr faali ve siyasetçisi Nariman Celâlnıñ Rusiye apsinden azat etilmesi meselesini muzakere etemek niyetindedir.

Avgustnıñ 23-nde "Qırım platforması" halqara sammitiniñ iştirakçileri Rusiyeni tevqif etilgen qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı azat etmege çağırdılar.

Avropa Şurası Parlament Assambleyasınıñ 7 aza memlketinden 27 azası Ukayina Yuqarı Radasınıñ "Ukrayinanıñ işğal etilgen topraqlarında qırımtatarlarğa qarşı sürekli siyasiy taqipler" aqqında beyannamesini desteklegen. Olarnıñ arasında Estoniya, Letoniya, Almaniya, Daniya, Azerbaycan ve Poloniya. Bu sentâbrniñ 21-nde qanunsız mahküm etilecek Nariman Celâl ve eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlarnıñ qanunsız ükmüne bağışlanğan vesiqadır.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG