Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

«Qırım yürüşiniñ» teşkilâtçıları Ukraina akimiyeti içün problem «çıqarmamağa» söz bere


Refat Çubarov
Refat Çubarov

Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reisi Refat Çubarov, Qırım yürüşiniñ teşkilâtçıları yapacaq areketlerini Ukraina akimiyetinen keliştirmege «tırışacaqlar», dep ayttı.

Bu aqta Çubarov dekabrniñ 6-nda Kyivdeki matbuat konferentsiyasında bildirdi, dep haber ete Qırım.Aqiqat mühbiri.

«Cemiyetniñ öz vazife ve aqları bar. Ukraina qanunlarına köre aqlarımıznıñ seviyesini bozmaycaqmız. Bizler bu aktsiyanıñ bütün adımlarını belli hızmetlernen keliştirmege tırışacaqmız. Ukraina devlet qurulışlarınıñ faaliyetini zorlaştırmaq kibi bir niyetimiz yoq. Ya da, Allah saqlasın, Ukraina devletiniñ ortaqları ile işbirligini qıyınlaştırmaq», – dedi Çubarov.

Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reis muavini İlmi Umerov, areketlerni keliştirmege kerekmey, dep qayd etti.

«Men Ukraina sıñır hızmeti ile (yürüşni – QA) keliştirmege kerek, dep tüşünmeyim, çünki bu Ukraina toprağı, öz toprağımızda ketemiz», – dedi Umerov.

Dekabrniñ 6-nda Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reisi Refat Çubarov «Dünya zorbalıq ve işğalge qarşı. Menlik yürüşi» halqara zorbalıqsız barışıq aktsiyasınıñ keçirilüvi ve oña ketken azırlıq aqqında ilân etti.

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG