Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qarasuvbazarda tintüvler: Resul Velilâyevni Tahqiqat komitetine alıp kettiler


Qarasuvbazarda tintüvler, 2018 senesi aprel 26 künü
Qarasuvbazarda tintüvler, 2018 senesi aprel 26 künü

Qarasuvbazarda qırımtatar iş adamı Resul Velilâyevniñ evinde çoq saatlıq tintüv keçirilgen soñ onı Rusiye Tahqiqat komitetiniñ Qırım boyunca idaresine alıp kettiler.

Qırım.Aqiqat muhbiriniñ bildirgenine köre, yaqalanğannıñ aqrabaları izaat bermekten vazgeçe.

Saba yaqalanğanlardan daa biri, Ali Bariyev de anda buluna.

Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reisi Refat Çubarovnıñ malümatına köre, daa evel yaqalanğanlar Rustam Velilâyev (Resul Velilâyevniñ oğlu) ve Zera Velilâyeva (Resulniñ qız qardaşı) azat etildiler.

Aprel 26 sabasında Qarasuvbazarda «Güzel» ticaret ağı ve «KrımOpt» şirketinniñ tükânlarında Rusiye telükesizlik hadimleri tarafından tintüvler yapılğanı belli oldı.

Çubarov Rusiye telükesizlik hadirmleriniñ qırımtatar iş adamları, hayratçılar ve qırımtatar milliy areketiniñ iştirakçileri Ali Bariyev, Asan Bariyev, Remzi Velilâyev, Resül Velilâyev, Ekrem Velilâyev, Zera Velilâyeva ve olardan ayrı yaşağan yetişken balalarınıñ evlerine tintüvler ile kelgenini bildirdi.

Al-azırda Rusiye telükesizlik hadimleri ve Kremlniñ kontroli altında olğan Qırım ukümeti tarafından bu vaziyetke dair berilgen izaatlar yoq. Tafsilâtlar ögrenile.

«Güzel» ticaret ağı ve «KrımOpt» şirketi iri bir iş adamı ve hayratçı Resül Velilâyevge ait.

Qırım Rusiye tarafından ilhaq etilgen soñ mustaqil jurnalistler, vatandaş faaliyetçileri, qırımtatar milliy areketiniñ faaliyetçileri, Qırımtatar Milliy Meclisiniñ azaları ve Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtı ile alâqaları bar dep şübhe altında tutulğan Qırım musulmanlarınıñ evleri ketken sayın daa sıq olaraq kütleviy surette tintilmekteler.

XS
SM
MD
LG