Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Ukrainada NATO temsilcisi: biz Rusiyeniñ Qara deñizdeki arbiy tesiriniñ kenişletilmesi munasebeti ile endişelenemiz


Ukrainada NATO ofisi mudiriniñ muavini Ann-Kristin Bergene Qırımnıñ arbiyleştirilmesi ve Qara deñiz bölgesinde Rusiye arbiy küçleriniñ bulunuv yerleriniñ kenişletilmesi munasebeti ile raatsızlıq bildirdi. Bunı Bergene «İşğal etilgen Qırım: muqavemetniñ 4 yılı» halqara forumı çerçivesinde söyledi, dep bildire Qırım.Aqiqat muhbiri.

Bergene: «Qırımda arbiy element quvetleşe. Biz bunı taqbih ete ve Rusiyeniñ Qara deñiz bölgesinde arbiy bulunuvını kelecekte de kenişlete bilecegi munasebeti ile ciddiy endişe ve qasevet bildiremiz», – dedi.

Onıñ aytqanına köre, NATO Qırımda ve bölgede vaqialar ketişatınıñ inkişafını közetmege devam etecek.

Fevralniñ 26-sında Kyivde «İşğal etilgen yarımada: muqavemetniñ dört yılı» dörtünci halqara forumı keçe.

Ukrainada fevral 26 kününi «Qırımnıñ Rusiye işğaline muqavemeti künü» olaraq ilân etmege teklif eteler. 26 künü, Qırımnıñ Rusiye işğaline qarşı muqavemet künü olaraq tayin etildi. 2014 senesi bu künde Qırım Yuqarı Radasınıñ binası ögünde Ukrainanıñ topraq bütünligine qol tutmaq maqsadınen miting ötkerildi. O künü miting iştirakçilerine qarşı Rusiye tarafını tutqan ve şu cümleden «Rusiye birligi» fırqasına ait olğan faaliyetçiler tura edi.

Fevralniñ 26-sında Ukrainada ve büyün dünyada Qırım sakinlerine ve Ukrainanıñ topraq bütünligine qol tutmaq içün tedbirler, munaqaşalar, forumlar, mitingler ve numayışlar yapıla.

Halqara teşkilâtlar Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini taqbih ettiler. Ğarp ülkeleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı tatbiq etti. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini red etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenüvi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-sini, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG