Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Türkiye qırımtatarlarnıñ aqlarını daima qorçaladajq – Mevlüt Çavuşoglu


Mevlüt Çavuşoglu
Mevlüt Çavuşoglu

Türkiye Qırımnıñ qanunsız ilhaqını tanımağan edi ve tanımağa niyetide de degil. Bunı Türkiye TİN başı Mevlüt Çavuşoglu bildirdi, dep haber ete «Anadolu».

O, Ankara qırımtatarlarnıñ aqlarını soñuna qadar qorçalaycağını qayd etti ve Türkiye Qırım meselesinde müim bir memleket olğanını bildirdi.

«Qırım ile bağlı soñ köferentsiyada iştirak etip, Türkiye qırımtatarlarnı desteklegenini daa bir kere hatırlattı. Bunı öz beyanatlarımız ve areketlerimiz ile kösterdik», – dedi Türkiye TİN başı

Türkiye Tış işler naziri Mevlüt Çavuşoğlu avgustnıñ 23-nde «Qırım platformasınıñ» sammitinde çıqışta bulunıp, bu tedbir «Qırımnıñ Ukrainağa barışıq yolunen qaytarıluv saifesini aça», dep bildirdi.

«Qırım qanunsız bir şekilde ilhaq etilgeninden 7 yıl keçti. Ukraina topraq bütünligine qoltutuvımız tamdır. Halqara uquqnıñ açıq bozuluvına qarşı sesimiz başqa seslerden daa küçlüdir. Birdemligimizni ve küreşimizge sadıq qalğanımıznı bildirmek içün mında toplaştıq. «Qırım platforması» – insanlarnıñ meseleleri de», – dep ayttı Çavuşoğlu.

«Qırım platforması»

Qırımnı işğalden qurtaruv halqara meydançığı (Qırım platforması) – Ukraina akimiyetiniñ qırımlılarnıñ aqlarını qorçalamaq ve işğal altındaki yarımadanı azat etmek içün Ukraina ve halqara ortaqlarınıñ areketlerini koordinatsiya etmek içün muzakere platformasınen bağlı teşebbüsidir.

2020 senesi sentâbr ayında Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy BM Baş Assambleyasınıñ 75-nci sessiyasında iştirakçi memleketlerni bu platforma qurulmasına qoşulmağa çağırdı.

Daa evel böyle planlarını Ukrainanıñ vaqtınca işğal etilgen topraqlar meseleleri nazirligi ve Ukraina Tış işler nazirligi aydınlatqanlar. Ukraina Tış işler nazirligi, Donbastaki zıddiyetni çezüv ve Qırımnı işğalden qurtaruv muzakere meydançıqları bir-birinden ayrı olmalı, dep tüşüne.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar bildirgenine köre, Rusiyeni Qırımnı işğalden qurtaruv halqara platformasında iştirak etmege davet etecekler, amma iştirak etecegine inanmaylar. Bundan evel Ukraina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba, Rusiyeni bu meydançıqta körmey, dep ayttı.

2020 senesi oktâbr ayında Poloniya Qırımnı işğalden qurtaruv halqara platforması çerçivesinde çalışmağa meraqlı, dep bildirdi.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy bildirgenine köre, Avropa Birliginiñ liderleri Avropa Birliginiñ Qırımnı işğalden qurtaruv platformasına qoşulmağa azır olğanını ayttı. Resmiy Kyiv Qırımnı işğalden qurtaruv platformasına Türkiye, Malayziya, Slovakiya, Büyük Britaniya ve diger memleketler qoşulır, dep bekley.

Kreml, Qırım meselesi qapatıldı ve Rusiye onı halqara muzakerelerge almaycaq, dep bir qaç kere bildirgen edi.

XS
SM
MD
LG