Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Nariman Celâl ve ağa-qardaş Ahtemovlar Aqmescitten Rusiyedeki apishanelerge avuştırılacaq


Aziz Ahtemov, Nariman Celâl ve Asan Ahtemov, arhiv fotoresimi
Aziz Ahtemov, Nariman Celâl ve Asan Ahtemov, arhiv fotoresimi

Qırımtatar Milliy Meclisi reisiniñ birinci muavini Nariman Celâl ve ağa-qardaş Asan ve Aziz Ahtemovlar oktâbrniñ 2-nde Aqmescitteki SİZO-2-den alındı ve Rusiyedeki apishanelerge avuştırıla. Bu aqta Nariman Celâlnıñ ömür arqadaşı Leviza Celâl Qırım.Aqiqat mühbirine bildirdi.

Onıñ malümatına köre, Nariman Celâl ve Aziz Ahtemovnı Krasnoyarsk apishanesine, Asan Ahtemovnı ise Vladimir şeeriniñ «Vladimirskiy tsentral» olaraq belli apishanesine yollaycaqlar.

Jeneva cenk vaqtında vatandaş ealisini qoruv şartnamesiniñ talaplarına köre, işğal altındaki topraqta mahküm etilgen şahıslar bu topraq tışında cezasını çekmemeli.

Daa evel berilgen malümatqa köre, Rusiyeniñ Üçünci umumiy yurisdiktsiya istinaf mahkemesi Rusiye kontrolindeki Qırım Yuqarı mahkemesiniñ Anğara köyündeki gaz borusında «diversiya» davasınıñ ükmüni deñiştirmedi. Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reis muavini Nariman Celâl ve ağa-qardaş Aziz ve Asan Ahtemovlar bu davanıñ mabüsleri ola.

2022 senesi sentâbrniñ 21-nde Rusiye kontrolindeki Qırımnıñ Yuqarı mahkemesi Nariman Celâlnı 17 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına üküm etti. Bundan ğayrı, 700 biñ ruble para cezası berildi ve azatlığı 1,5 yılğa sıñırlandı.

Asan Ahtemov 15 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına üküm etildi. Oña 500 biñ ruble para cezası berildi ve 1 yıl qadar azatlığı sıñırlandı. Aziz Ahtemov 13 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına üküm etildi. Oña da 500 biñ ruble para cezası berildi ve azatlığı 1 yılğa sıñırlandı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d1ug5n8f9xpr1h.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

XS
SM
MD
LG