Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda Nariman Celâl ve ağa-qardaş Asan ve Aziz Ahtemovlarnıñ davası boyunca gizli şaat sorğuğa çekildi


Safiye Şabanova
Safiye Şabanova

Rusiye kontrolindeki Qırım yuqarı mahkemesinde qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl ve ağa-qardaş Asan ve Aziz Ahtemovlarnıñ davası boyunca daa bir oturışuv olıp keçti. Gizli şaat sorğuğa çekildi.

Advokat Safiye Şabanovanıñ «Qırım birdemligi» cemaat teşkilâtına bildirgenine köre, imaye tarafı «Baydaçnıy» tahallüsli gizli şaatnı sorğuğa çekti. Advokatlar onıñ şahsiyetini aydınlatmağa rica etti, lâkin mahkeme onıñ ayatı ve sağlığı içün telüke bar dep razı olmadı.

«Aziz ve Asannıñ fotosüretlerini bir daqqa baqıp, olarnı aqlında tutıp, bir qaç aydan soñ tanıp olğanı bizni şaşırttı. Olarnıñ kimligini nasıl añladı şaat aytmadı, amma professional hatırası bar, dep qayd etti», – dep bildirdi advokat.

Nevbetteki oturışuv aprelniñ 19-nda olacaq.

Rusiye kontrolindeki Qırım Yuqarı mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faal Nariman Celâl ve ağa-qardaş Aziz ve Asan Ahtemovlarnıñ apiste qaluv müddetini 2022 senesi iyülniñ 26-na qadar uzattı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2ud65mnh9spru.cloudfront.net​. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Anğara köyündeki «gaz borusında diversiya» davası

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

XS
SM
MD
LG