Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

“Hizb ut-Tahrir davası”nıñ mabüsi Ayvazov doğğan kününi SİZO-da qayd ete – faaller


Nümüneviy resim 
Nümüneviy resim 

Yanvarnıñ 30-nda ekinci Aqmescit “Hizb ut-Tahrir davası”nıñ mabüsi Raim Ayvazov ekinci kere doğğan kününi Rusiye SİZO-sında qayd ete. Bunı FacebooktaQırım birdemligi” cemaat birleşmesi haber ete.

Bugün Raim Ayvazov 27 yaşını toldura.

“Raim pek küçlü ve sabırlıdır. Mahkeme oturışlarından birinde, davası 205.5 maddeniñ 2-nci qısmında 205.5 meddeniñ 1-nci qısmına deñiştirilgende, oña köre o 15 yıldan ömürlik apis cezasını ala bile, Raim dedi: “Men Allahtan ğayrı iç bir şeyden ve iç bir kimseden qorqmayım. Men suçsuz bir adamım”, – dep yazıla faallerniñ bildirmesinde.

“Qırım birdemligi”nde Raim Ayvazovğa “şimdi kibi küçlü qalmağa, er şeyniñ hayırı bar olğanına inanmağa” tilediler.

2019 senesi martnıñ 27-nde FSB, Rusiye İç işler nazirligi ve Rusiye gvardiyasınıñ hadimleri martnıñ 27-nde Qırımda qırımtatarlarnıñ, şu cümleden «Qırım birdemligi» faalleriniñ evlerinde tintüvler keçirdi. Umumen 24 faal Rusiyede ve işğal etilgen Qırımda yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkeninde qabaatlanğan 24 faal tutulğan edi. Edem Yayaçikov – ğayıp oldı, onıñ bulunğan yeri martnıñ 27-nden berli belli degil. Soñra daa bir şübheli Raim Ayvazov tutuldı.

OSCE kütleviy haber vastalarınıñ serbestligi vekili Harlem Désir martnıñ 27-nde Qırımda keçirilgen kütleviy tintüvlerden soñ «Qırım birdemligi» faalleriniñ apiske alınuvını takbih etip, olarnıñ Rusiye SİZOsından acele azat etilüvine çağırğan edi.

Rusiye Tış işler nazirligi OSCE kütleviy haber vastalarınıñ serbestligi vekili Harlem Désirniñ apiske alınğan «Qırım birdemliginiñ» faallerini, Qırımdaki vatandaş jurnalistlerini azat etmek çağıruvları «şaşıra», dep bildirdi.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG