Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

COVID-19: Qırımda eki künden berli 17-şer insan vefat ete


Qırımda keçken künü 17 insan koronavirustan vefat etti. Bir kün evelsi de vefat sayısı aynı edi.

Bu aqta Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirliginiñ er künlik monitoring malümatında aytıla.

Pandemiya vaqtında, müessise malümatına köre, Qırımda 2038 insan koronavirustan vefat etti.

«5198 insan (COVID) ambulator tedaviylevde, 2756 kişi (COVID ve pnevomniya) hastahanede Buluna. Umumen 67441 COVID-19 hastası qayd etildi. Tüzelgen 56944 insan hastahaneden çıqarıldı», – dep aytıla Qırım Sağlıq nazirliginiñ malümatında.

Qırımda keçken künü qayd etilgen koronavirus hastalarınıñ sayısı bir kün evelkiden daa azdır.

Avgustnıñ 18-nde Qırım ve Aqyardaki Rospotrebnadzor idaresiniñ yolbaşçısı Natalya Penkovskaya koronavirus ile küreş operativ ştabınıñ toplaşuvında Qırımda iyülniñ ortasından berli koronavirustan vefat etkenlerniñ sayısı yüksek qala, dep bildirdi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG