Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda COVID-19-dan vefat etkenlerniñ sayısı arta – akimiyet


Rusiyede koronavirustan vefat etkenlerin defin eteler, nümüneviy fotoresim
Rusiyede koronavirustan vefat etkenlerin defin eteler, nümüneviy fotoresim

Keçken künü Qırımda 16 insan COVID-19-dan vefat etti, avgustnıñ 3-nde vefat etkenlerniñ sayısı bir kişi az edi, dep haber ete Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirligi.

Müessise malümatına köre, pandemiya vaqtında Qırımda 1824 insan koronavirustan vefat etti.

Avgustnıñ 5-nde Qırımnıñ Rusiye yolbaşçısı Sergey Aksenovnıñ bildirgenine köre, keçken künü yarımadada 375 COVID-19 hastası qayd etildi.

Avgustnıñ 4-nde Qırım ve Aqyardaki Rospotrebnadzor idaresiniñ yolbaşçısı Natalya Penkovskaya COVID-19 ile küreş operativ ştabınıñ toplaşuvında Qırımda bir afta devamında yetmiş üç hasta koronavirustan vefat etti – bu pandemiya devamında eñ büyük raqam oldı, dep bildirdi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG