Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

"Bazıda tek ümüt ile sevemiz". Nariman Celâlnıñ mektübi


Nariman Celâl
Nariman Celâl

Qırım.Aqiqat Rusiye Federatsiyası tarafından işğal etilgen Qırımda apiske alınğan ve Rusiye mahkemesi tarafından 17 yıl koloniyada qalmasına üküm etilgen Qırımtatar Milliy Meclisi reisiniñ birinci muavini Nariman Celâlnıñ mektübini derc ete. O, apayına mektüpni aprelniñ 7-nde, musulmanlar içün muqaddes Ramazan ayınıñ soñunda yazdı. Qırım.Aqiqat muarririyeti onı tolusınen derc ete.

Leviza Celâlova: "Bayağı vaqıt devamında Nariman ile bağlı vaqialarnı tarif etip olamay edim, çünki balalar, hastalıqlar ve ayatımdaki diger müim vaqialarnen bağlı sebepler bar edi. Çoqusı bizni qayğırıp, soray, telefon ete, kele. Bazıları ise, insanlar arasında tarqalğan yalan ve bizim Nariman ile inançlarımızğa nisbeten iftiralarnı uydurmağa başladılar. Er kesni tenbiyelemek isteyim, Nariman ve qorantamıznıñ alı aqqında bütün malümatnı tekrar teşkermek kerek. Tek menim sözlerime ya da qorantamızğa yaqın olğan insanlarnıñ sözlerine inanmaq. Öz nevbetimde, Narimandan alğan mektüpni sizlernen paylaşmaq isteyim, o, tünevin (2024 senesi aprelniñ 10-nda – QA) Oraza bayramnıñ birinci kününde, epimizge yazılğan edi.

Yaqınlarda belli bir romanda oqudım: "Apiste sen yıllarca küneş doğuvını ve batuvını, gece köküni körmeysiñ. Künniñ 16 saatı, künniñ ekinci yarısından sabağa qadar, siz kamerañızda qapalısıñız. Azatlıqtan marum etilgende, senden küneşni de, aynı da, yıldızlarnı da alalar".

Apishanede bulunğan çoq insan içün bu vaziyet pek ağır. Amma men özümni raat duyam. Çünki men zenginim... Allahnıñ lütfu ile zenginim. Ve men bunı defalarca kördim.

Mende sen barsıi. "Yahşı erkek, onıñ yanında doğru qadın olğanı qadar küçlüdir". Ve yanıñda olğanımda özümni daa küçlü duyam.

Bizim pek yahşı balalarımız bar. "Balañızğa sevgiñizni isteknen ve samimiyetnen bermeseñiz, erkek olmaq mümkün degil. Em de yahşı insan olmaq tek balanıñ da seni can-yürekten sevgeninden soñ mümkün". Ve men siziñ sevgisiñizni duyam.

Bizim pek yahşı balalarımız bar. "Balañızğa sevgiñizni isteknen ve samimiyetnen bermeseñiz, erkek olmaq mümkün degil. Em de yahşı insan olmaq tek balanıñ da seni can-yürekten sevgeninden soñ mümkün. Ve men siziñ sevgisiñizni duyam.

Meni tanığan, diñlegen, maña yardım etken, bağışlağan ve ümüt bergen Yüce Allah bar. "Aqiqat şu ki, er birimiz, er bir atom, er bir galaktika ve kâinatnıñ er bir maddesiniñ parçacığı "Tanrığa doğru areket ete".

Ve siz episi meni quvandırasıñız. "Kimerde tek ümüt ile sevemiz. Bazıda bizler közyaşlarsız ağlaymız. Ve soñunda, bizde olğan tek şey, sevgi ve oña bağlı olğan mecburiyetler, bizde olğan tek şey, biri-birimizge sıqça sarılıp sabağa qadar beklemek". Biñlernen kilometr uzaqlığında olğanımızğa baqmadan, bunı yapamız.

Allah içün, er birinizi sevem. Siz menim küçümsiñiz, siz menim yüregimsiñiz, siz menim küreşimsiñiz ve siz menim ğalebemsiñiz!

Nariman Celâl

Qırımda apiske alınğan qırımtatar faali, siyasetçi ve jurnalist Nariman Celâlnıñ mektübini onıñ ömür arqadaşı Levisa Celâlova Facebookta aprelniñ 11-nde derc etti

«Fikir» rubrikasında ifadelengen fikir-tüşünceler müelliflerniñ noqta-i nazarını aks ettirip, muarririyetniñ baqışlarınen bir olmaması mumkün

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Qırımnıñ Rusiye tarafından işğal etilüvi

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG