Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

«Eñ yahşı soylarını alalar». Asan Ahtemovnıñ tuvğanları (video)


«Eñ yahşı soylarını alalar». Asan Ahtemovnıñ tuvğanları (video)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:09:49 0:00

«Selâm, Refat. Nasılsıñ? Mektepni begenesiñmi? Men yahşım. Er kesni menden öp. Babañ eñ küçlü ve sen de küçlü olmalısıñ, bunı bil. Yahşı oqu, anañnıñ sözüni diñle ve Safiyeni qoru ve oña yardım ete. Er şey güzel olacaq» – bu mektüpni kiçik oğlu içün Asan Ahtemov Aqmescit SİZOsından yazdı. Ahtemov Aqmescit civarındaki Anğara köyünde «gaz borusındaki diversiya davasınıñ» mabüslerinden biri ola. O, üç doğmuş qardaşı Aziz ve Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reis muavini Nariman Celâlnen sentâbrniñ 4-nde FSB hadimleri tarafından tutuldı. Asannıñ tuvğanları bir kün devamında bulunğan yerini bilmey edi. Daa soñra Ahtemov oğrağan işkenceler aqqında tarif etti. Ahtemovlarnıñ evinde keçirilgen tintüv ve aqayınıñ tutuluvı aqqında Repika Ahtemova tarif ete.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımda Rusiye quvetçileri tintüvler keçirip, beş insannı tuttı. Olar arasında qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâl bar. Eki doğmuş qardaşlar Aziz ve Asan Ahtemovlar eki ayğa apiske alındı, Azizniñ babası Eskender Ahtemov 10 künge apiske alındı. Asan Ahtemovnıñ qardaşı Arsen 15 künge apiske alındı. Kreml kontrolindeki Kiyev rayon mahkemesi qırımtatar siyasetçisi ve faali Nariman Celâlnı eki ayğa – noyabrniñ 4-ne qadar apiske aldı. Nariman Celâl bütün qabaatlavlarnı inkâr ete.

Sentâbrniñ 7-nde TASS Rusiye malümat agentilgi Rusiye FSB-sine atfı etip, Aqmescit civarındaki Anğara (Perevalnoye) köyü yaqınlarında gaz borusında diversiya yapqanından şübheli sayılğanlar qabaatını itiraf etkenler, dep bildirdi. FSB yayınlağan videoda eki ekrek kimden talimat alğanlarını ve Anğara köyünde gaz borusınıñ patlatılmasını nasıl teşkil etkenlerini tafsilâtlı aytıp berdi.

FSB, diversiyanı Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi teşkil etti, dep israr ete.

Ukraina Mudafaa nazirliginiñ baş istihbarat idaresi Rusiye FSBsiniñ qabaatlavını «bir maqsadı olğan provokatsiya» olaraq köre.

Ukraina akimiyeti qırımtatar faalleriniñ tutuluvı ve apiske alınuvını avgustnıñ 23-nde Kyivde keçirilgen «Qırım platformasınıñ» sammitinen bağlay.

Ukraina ombudsmanı Lüdmila Denisova Qırımda insanlarnıñ apiske alınması sebebinden BM İnsan aqları Yuqarı komissarı Michelle Bacheletke muracaat etti.

Sentâbrniñ 3-4-nde Qırımdaki faallerniñ evlerinde keçirilgen tintüvler ve tutuvlardan soñ Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası cinaiy tahqiqat başlattı.

XS
SM
MD
LG