Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

ABD Rusiyeni Ukraina ile munasebetlerniñ kerginleşmesini toqtatmağa çağıra – Pentagon


John Kirby
John Kirby

Birleşken Devletler Rusiyeni Ukrainanı qızıştırmaq ve munasebetlerni kerginleştirmek yerine, onıñ topraq bütünligi ve suverenitetine sayğı köstermege çağıra.

Bunı aprelniñ 6-nda Pentagonnıñ matbuat kâtibi John Kirby bildirdi, dep haber ete Amerika idaresiniñ matbuat hızmeti.

John Kirby, al-azırda Rusiyeniñ «niyetleri aqqında qıyın atmaq» dedi ve bu memleket Qırımda, Ukrainanıñ cenübiy-şarqında ve Ukraina-Rusiye sıñırında ordusınınıñ sayısını arttırğanı körüngenini qayd etti.

«Biz ateşniñ toqtatılmasına çağırmağa devam etemiz, aynı buña Minsk añlaşmaları da çağıra, soñra ise ... araretniñ eksilmesine, kerginleşmeniñ toqtatıluvına», – dedi Kirby.

Rusiye ve Ukraina ükümetleri Pentagon matbuat kâtibiniñ bildirmesine cevap daa bermediler.

Evel Ukraina Silâlı Quvetleri Baş ştabınıñ yolbaşçısı Ruslan Homçak bildirdi ki, martnıñ başında Novorossiysk ve Stavropolden işğal etilgen Qırımğa talimler içün avuştırılğan Rusiye ordusı yarımadada qalmağa devam ete.

Rusiye prezidenti Vladimir Putinniñ matbuat kâtibi Dmitriy Peskov bildirgenine köre, «Rusiyeniñ memleket topraqlarında istegeni kibi ordu avuştırmağa aqqı bar».

Beyaz ev ABD prezidenti Joseph Biden ve Ukraina devlet başı Volodımır Zelenskıy telefondan laf etkenlerini resmiy tasdıqladı ve Amerika devlet başı «Rusiyeniñ Qırım ve Donbastaki devam etken tecavuzı qarşısında Ukrainağa» destegini tasdıqlağanını bildirdi.

Qırım işğali

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG