Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

«Hizb ut-Tahrir işinde» qabaatlanğan üç şahısqa apis müddetini uzattılar


Qırım, Mamaqta qırımtatarlarda keçirilgen tintüv, 12 oktâbr 2016 senesi
Qırım, Mamaqta qırımtatarlarda keçirilgen tintüv, 12 oktâbr 2016 senesi

Kreml kontrolündeki Aqmescitniñ Kiev rayon mahkemesi 6 dekabrde «Hizb ut-Tahrir işinde» qabaatlanğan üç şahısqa apis müddetini uzattı. Bunı dekabr 6 künü Qırım.Aqiqat muhbiri bildiri.

Teymur Abdullayev, Ayder Saledinov ve Rustem İsmailov içün apis cezasını 11 mart 2017 senesine qadar uzattılar.

Oktâbr 12 künü Qırımda beş musulman ailede tintüvler keçirilgen edi.

Tintüvlerden soñ beş qırımtatarı yaqalandı ve Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtaında iştirak etkenlerinde qabaatlandılar: Rustem İsmailov, Uzair Abdullayev, Teymur Abdullayev, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifatına birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

İşğalden soñ Qırımda mustaqil mühbirlerde, qırımtatar faallerinde ve Meclis azalarında kütleviy tintüvler sıq-sıq keçirilip başladı. Ukraina Tışqı işler nazirligi (TİN) işğal etilgen Qırımda ukrain vatandaşlarınıñ taqip etilmesinden qasevet çekkenini bildirdi ve basqıncılıqnı toqtatmağa çağırdı. TİN halqara toplulıqqa muracaat etip, Rusiye insan aqları ve ifade serbestligini bozmasın, ukrain siyasiy mabusları ve esirlerini azat etsin dep, oña qarşı bütün uquqiy ve siyasiy basqı usullarını qullansın istedi.

XS
SM
MD
LG