Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Zelenskıynen körüşken Erdoğan: «Türkiye, Qırımnıñ qanunsız ilhaqına qoltutmay»


Türkiye prezidenti Recep Tayyip Erdoğan ve Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy
Türkiye prezidenti Recep Tayyip Erdoğan ve Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy

Türkiye prezidenti Recep Tayyip Erdoğan Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıynen körüşip, Ankara Qırımnıñ qanunsız ilhaqını qabul etmeycek ve Ukraina topraq bütünligine qoltuta, dep bildirdi.

Bu aqta o, Kyivdeki matbuat konferentsiyası vaqtında ayttı.

«Biz Qırımnıñ qanunsız ilhaqına qoltutmaymız, dep daa bir kere qayd etmege isteyim. Qırım olğan Ukraina suvereniteti ve topraq bütünligine qoltutamız ve qoltutacaqmız. Bütün zıddiyetler halqara uquq çerçivesinde çezilecek, dep ümüt etemiz. Regionda, hususan Ukrainada tınçlıq ve amanlıqnı temin etmek içün er şey yapmağa azırmız», – dedi Erdoğan.

Türkiye prezidenti fevralniñ 3-nde Kyivde resmiy ziyaret çerçivesinde buluna.

«Yaşasın Ukraina!» – Türkiye prezidenti Recep Tayyip Erdoğan Kyivde Ukraina askerlerini selâmladı (video)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Daa evel Türkiye Qırımnıñ Rusiye ilhaqını qabul etmey, dep çoq bildirgen edi.

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG