Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Zelenskıy Rusiye ile viza rejiminiñ tayin etilme ğayesini izaatladı 


Volodımır Zelenskıy
Volodımır Zelenskıy

Ukrayina prezidenti Volodmır Zelenskıy, Rusiye ile viza rejiminiñ tayin etilmesi "yahşı fikir" ve ömürge keçirmek kerek olğanını saya.

"Menimce, Rusiye ile viza rejimini tayin etmek yahşı fikirdir. Ve bını ukrayinler içün müsbet neticege ketirmek içün yetrli qadar imkânlarım bar olğanını sayam", - dedi Zelenskıy.

Mayısnıñ 25-nde Zelenskıy Ukrayinağa kelgen Rusiye vatandaşları içün viza rejiminiñ tayin etilmesiniñ kerekligi ile bağlı petitsiyağa qoltuttı. O, Ukrayina baş naziri Denis Şmıgalge "bu meseleniñ üzerinde çalışmağa" buyurdı.

Rusiye fevralniñ 24-nde Ukrayinağa büyük istilâ etti, amma istegenini alamadı, hususan ukrayinalılarnıñ tirenüvi sebebinden Kyivni zapt etemedi.

Aprelniñ 22-nde Rusiye Ukrayinadaki «mahsus operatsiyanıñ» (anda büyük istilânı böyle adlandıralar) «ekinci fazası» vaqtında yañı planlar aqqında bildirdi. Rusiye arbiyleri işğal etilgen Qırımğa qara ayatını temin etmek ve Pridnestrovyege çıqmaq içün Donbas ve cenübiy Ukrayinanı kontrol altına almağa niyetlene.

Faqat, ğarbiy istihbaratnıñ malümatına köre, Donbasta Rusiye muvafaqiyetli sıñırlı ve Ukrayinanıñ küçlü tirenüvi sebebinden Rusiye ordusınıñ ğayıpları büyük.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG