Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Zelenskıy "büyük deñişim"niñ yıldönümi aqqında: "Er vaqıt böyle olacaq. Ukraina özünkilerni qaldırmay"


Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy, keçken yıl Rusiye ve Ukraina arasında esirlerniñ "büyük deñişim"ini hatırladı, o vaqıt Keriç boğazında FSB tarafından zapt etilgen bir sürü Ukraina deñizcileri ve yarımadanıñ ilhaqından soñ Rusiyede maküm etilgen bazı qırımlılar boşatıldı. Zelenskıy "bütün ukrainlerniñ evlerine qaytarılması" üzerinde işlerniñ yapılğanında işandırdı.

"O zaman er kes özüni ğayet küçlü duydı. Çünki yalıñız küçlü bir devlet vatandaşlarınıñ er birisi içün küreş ete ve olarnı evlerine qaytara. İç bir "amma" olmadan. Bir yıl evel böyle edi. Soñra olğan deñişim, qaytaruv ve evakuatsiyalar vaqtında oldı. Öyle edi, öyle bar ve öyle olacaq. Çünki Ukraina özünkilerini qaldırmay", - dey Facebooktaki beyanatında Zelenskıy.

Qırım.Aqiqat bir yıldan soñ azat etilgenlerniñ arasında olğan Oleg Sentsovdan adaptatsiya nasıl keçkenini, yüksek diqqatnen beraber ne kelgenini, onıñ şimdi nasıl yaşağanını ve yarımadadaki şimdi vaziyet aqqında ne tüşüngenini soradı.

Sentâbrniñ 7-nde deñişim çerçivesinde rusiyeliler tutqan 35 ukrainalı Ukrainağa qayttı, Rusiyege Ukrainada çeşit cinayetlerde, şu cümleden Vatanğa hainlik yapqanında qabaatlanğan 35 Rusiye ve Ukraina vatandaşı teslim etildi. Oleg Sentsov, Oleksandr Kolçenko, Volodımır Baluh, Edem Bekirov, Yevğen Panov, Pavlo Ğrıb, Stanislav Klıh, Mıkola Karpük, Roman Suşçenko, Artur Panov, Oleksiy Sizonovıç ve 2018 senesi noyabrde zapr etilgen 24 deñizci azat etildi.

Kyivdeki Rusiye elçihanesi Ukraina tarafından azat etilgenlerniñ fotoresimini derc etti, amma anda aytılğan 35 insandan tek 24-ü bar. Rusiyege teslim etilgenlerniñ resmiy cedveli alâ daa yoq. Rusiyege MH17 uçaq seferiniñ davasında şübheli Vladimir Tsemah ve «RİA Novosti Ukraina» baş muarriri Kirill Vışinskiy teslim etilgeni belli.

XS
SM
MD
LG