Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Yuqarı Radada Rusiye istilâsı başlağanınıñ yıllığı munasebetinen toplaşuv keçirile (canlı yayın)


Ukraina Yuqarı Radası, nümüneviy fotoresim
Ukraina Yuqarı Radası, nümüneviy fotoresim

Ukraina Yuqarı Radasında fevralniñ 19-nda Rusiyeniñ Ukrainağa qarşı silâlı istilâsı başlağanınıñ beş yılı munasebetinen toplaşuv keçirile. Qırım.Aqiqat ve Azatlıq Radiosı toplaşuvnı canlı yayında köstereler.

Ukraina prezidenti Petro Poroşenko ve Avropa Şurası reisi Donald Tusknıñ çıqışta bulunması beklenile. Davet etilgenler arasında – Ukraina baş naziri Volodımır Groysman, ükümet azaları, cemaat teşkilâtları, ATO veteranları birligi, Qırımtatar Milliy Meclisiniñ vekilleri, meşur ukrain ve çetel siyaset erbapları, halqara parlament teşkilâtları ve diplomatik korpusnıñ temsilcileri.

Ukraina Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti. 2015 senesi oktâbrniñ 7-nde Ukraina prezidenti Petro Poroşenko bunıñnen bağlı qanunnı imzaladı. Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey.

XS
SM
MD
LG