Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Yuqarı Rada saylavları: Merkeziy saylav komissiyası protokollarnıñ 95%-ından ziyadesini teşkerdi


Ukraina Merkeziy saylav komissiyası nevbetten tış parlament saylavlarında protokollarnıñ 95,48%-ını teşkerdi, dep haber ete Azatlıq Radiosı.

«Halq hızmetçisi» («Sluğa narodu») reylerniñ 43,13%-ını qazana, «Muhalifet platforması – Ayat içün» (Opozıtsiyna platforma – Za jıttâ») – 13,06%, «Vatan» («Batkivşçına») – 8,18%, «Avropa birdemligi» («Yevropeyska solidarnist») – 8,12%, «Ğolos» («Ses») – 5,85%.

Qalğan firqalar parlamentke kirmek içün kerek olğan 5%-dan az ala.

Ukraina Yuqarı Radasına firqa cedvelleri boyunca Qırımtatar Milliy Meclisiniñ beş vekili namzet kösterecek: qırımtatar halqınıñ lideri Mustafa Cemilev ve Meclis reisiniñ muavini Ahtem Çiygoz (Petro Poroşenkonıñ «Avropa birdemligi» firqası), Meclis reisi Refat Çubarov (İgor Smeşkonıñ «Küç ve namus» firqası), Gayana Yüksel (Ukrainanıñ yeşiller firqası), Qırımtatar Milliy Meclisiniñ azası ve Abmecit Suleymanov («Ukraina Halq Areketi»).

Yuqarı Rada saylavlarına tek Qırımtatar Milliy Meclisiniñ temsilcileri namzet köstermey. Olarnıñ arasında – ukrain jurnalisti ve qırımtatar asıllı devlet erbabı, Ukraina informatsion siyaseti naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar («Ğroysmannıñ ukrain strategiyası» firqası), Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ delegatı Rustem Umerov, «KrımSOS» teşebbüsiniñ koordinatorı Tamila Taşeva ve «VostokSOS» hayriye fondunıñ icra müdiri Aleksandra Dvoretskaya (üçü de Svâtoslav Vakarçuknıñ «Ses» firqasından), qırımlı bloger ve dizayner Liza Bogutskaya (Volodımır Zelenskıynıñ «Halq hızmetçisi» firqası), qırımlı, Ukrainanıñ sabıq halq deputatı Andrey Sençenko («Aq küçü»), cemaat faali, göñülli, Qırımdan köçken Natalya Lütikova («Ukraina Halq Areketi»).

Bir vaqıtları Qırımnıñ icra organlarında çalışqan ve Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ Yuqarı Rada deputatları olğan bir sıra ukrain siyasetçisi (Aleksandra Kujel, Nikolay Skorik, Nestor Şufriç ve digerleri) namzetini kösterdi.

XS
SM
MD
LG