Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davası» mabüsiniñ qızı Rusiyeniñ «terrorist ve ekstremistler» cedveline kirsetildi


Gülsum Aliyeva
Gülsum Aliyeva

Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davası» mabüsiniñ qızı Gülsum Aliyeva Rusiyede «ekstremist faaliyeti ya da terrorizmge alâqası bar» olğanına dair malümat olğan şahıslar cedveline kirsetildi.

Rosfinmonitoring saytınıñ malümatına köre, duşmanlıq ve nefret doğurğanı maddesine istinaden dava açılğan Aliyeva cedvelde 682 nomerası altında qayd etile.

Rusiyeli advokat Aleksey Ladinniñ bildirgenine köre, Aliyeva Rosfinmonitoring cedveline kirsetilgen soñ bank kartlarını qullanamaz ve naqıtsız ödeme yapamaz.

«Devlet alımını ödemege istese bile, red cevabı olacaq», – dep qayd etti advokat.

Ladinniñ bildirgenine köre, «ekstremistler cedveline» kirsetme sebepleri Rusiye Anayasasına ve İnsan aqları ve esas serbestlikni qorçalav Şartnamesine zıt kele.

Bu sene iyülniñ 19-nda Rusiye telükesizlik organlarınıñ hadimleri Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» iştirakçisi Muslim Aliyevniñ evinde «tahqiqat tedbirler» keçirgeni aqqında haber etilgen edi. Daa soñra belli olğanına köre, onıñ üyken qızı Gülsum Aliyevağa protokol tizilgen. O, Rusiye CK (milletlerara zıddiyet çıqaruv) 282-nci maddesine köre qabaatlana.

«Qırım birdemligi» birleşmesi Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davası» iştirakçisiniñ qızı Gülsüm Aliyevanıñ evinde ötkerilgen tintüvni onıñ faalligi içün yapılğan tazyıq dep tanıy. Bu aqta birleşmeniñ beyanatında söz yürsetilmekte.

Bu dava boyunca qabaatlanğan Arsen Cepparov, Refat Alimov, Emir-Useyin Kuku, Muslim Aliyev, İnver Bekirov ve Vadim Siruk 2016 senesiniñ fevral-aprel aylarında Yaltada tutlğan ediler. Olar Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» siyasiy İslâm teşkilâtına alâqadar olğanlarında qabaatlana.

Qırım ilhaqından soñ yarımadada rusiyeli akimiyet mustaqil jurnalistler, cemaat ve qırımtatar Milliy areketiniñ faalleri, qırımtatar Milliy Meclisiniñ azaları ve Rusiyede yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» ile alâqası olğanında şeklengen musulmanlarnıñ evlerinde sıq-sıq tintüvler keçirip başladı.

Qırım ükümeti yarımadada insanlarnıñ fikir serbestliginen bağlı aqları bozulğanını inkâr ete.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

XS
SM
MD
LG