Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Uquq qoruyıcılar Rusiye mahkemeleriniñ qırımlılarnı ne içün taqip etkenlerini ögrendi


"Qırım esnası" uquq qoruyıcı teşkilâtı Qırımdaki Rusiye mahkemeleriniñ yerli sakinlerni ne içün Rusiye ordusınıñ itibardan tüşürilmesi maddesine istinaden taqip etkenlerini ögrendi.

Qayd etilgenine köre, 443 qararnıñ aman-aman episi dört kategoriyadan birine aittir:

  • içtimaiy ağlarda ve diger onlayn-servislerde derc etilgen malümat
    ağzaviy ifadeler (intervyü ve ukrayin yırlarınıñ icrası ile beraber)
  • cenkke qarşı/Ukrayina tarafdarı yazılar, graffiti ya da cenk timsalleri
  • piketler, cenkke qarşı/ukrayin tarafdarı timsalleriniñ ya da başqa numayış şekilleri (şu cümleden ukrayin yırlarınıñ diñlenmesi).

Bunıñ ile, eñ az 270 (60,9%) adisede adamlar farqlı internet-resurslarda derc etkenleri içün taqip etile.

Ekinci yerde vatandaşlarnıñ ağzaviy ifadeleri, bu sebepten bir buçuq yıl içinde eñ az 127 insan (28,6%) memuriy mesüliyetke çekildi.

Rusiye ordusınıñ Ukrayinağa istilâsı başlağan soñ, bir çoq insan cenkke qarşı plakatlarnen çıqqan soñ, cenkke qarşı ya da Ukrayinağa qol tutqan insanlarnıñ çeşit şekillerde numayışları içün taqipler tarqalğan edi.

Rusiye Federatsiyası tam miqyaslı istilâğa başlağan soñ, Rusiye ordusınıñ "diskreditatsiyası" aqqında Memuriy cinayetler kodeksiniñ 20.3.3 maddesi kirsetildi. Rusiye-Ukrayina cenki aqqında malümat tarqatqanlar ve Kremlniñ noqta-i nazarına zıt kelgen er angi fikir bildirgenler taqip etile. Rusiye öz qanunlarını yarımada territoriyasına kenişlete, şunıñ içün qırımlılar da bu madde boyunca mesüliyetke çekilmek telükesi altında buluna.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d3454ggyqnys2v.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.
XS
SM
MD
LG