Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Ukrayina TİN Keriç köprü aqqında: "Rusiyeniñ bir sınıq köprü ukrayinlerniñ daa az sınıq ayatı demektir"


Keriç köprü
Keriç köprü

Ukrayina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba Keriç köpründeki "fevqulâde vaziyet"ni izaatladı - "Rusiyeniñ bir sınıq köprü ukrayinlerniñ daa az sınıq ayatı demektir".

"Men resmiy malümatqa saip degilim, aqiqat ise şunda ki: Rusiyeniñ bir sınıq köprü ukrayinlerniñ daa az sınıq ayatı demektir. Çünki bu köpür Qırımdaki ve Ukrayinanıñ cenübindeki Rusiye ordusını temin etmek içün qullanıla", - dep bildirdi o.

İyülniñ 17-nde saba Qırımnıñ Rusiye yolbaşçısı Sergey Aksenov Keriç (Qırım) köpründe areket toqtatıldı, dep bildirdi. Onıñ aytqanına köre, Rusiyeniñ Krasnodar ülkesi tarafından 145-inci dayaq fevqulâde adise oldı.

Rusiye Naqliyat nazirligi köpür yolu zarar kördi, dep bildirdi. Telegram kanalları patlavlar aqqında yazıp, zarar körgen arabanıñ fotoresimlerini paylaşa. Rusiye tarafdarı bloger Aleksandr Talipov eki patlav aqqında yazdı – 3:04-te ve 3:20-de.

Belgorod vilâyetiniñ valisi Vâçeslav Gladkov bir qoranta çifti elâk oldı, dep bildirdi. Arabada 14 yaşında qızları da bar edi.

Ukrayina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresiniñ spikeri Andriy Yusov Keriç köpründeki «fevqulâde adiseni» izaatlamağa istemedi. «Tek Ukrayına Mudafaa nazirligi Baş istihbarat idaresiniñ reberi Kırılo Budanovnıñ «Qırım köprü – artqaç bir inşaat» degen laflarını tekrarlamaq mümkün», – dep ayttı o, «Suspilne» izaatlarında.

RBK-Ukrayina menbalarına esaslanıp, Qırım köpründe olğan zararlar – Ukrayına Silâlı quvetleri ve Telükesizlik hızmetiniñ Arbiy-deñiz quvetleriniñ mahsus operatsiyasıdır, dep bildire.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün:https://d1ug5n8f9xpr1h.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG