Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Ukraina ve Rusiye Tış işler nazirleri martnıñ 10-nda Antalyada körüşecekler


Ukraina Tış işler nazirleri Dmıtro Kuleba
Ukraina Tış işler nazirleri Dmıtro Kuleba

Türkiyeniñ Antalya şeerinde martnıñ 10-nda Ukraina ve Rusiye Tış işler nazirleri Dmıtro Kuleba ve Sergey Lavrovnıñ muzakereleri ötkerilecek. Bu aqta Türkiye Tış işler naziri Mevlüt Çavuşoğlu bildirdi.

Rusiye Tış işler nazirligi, Lavrov ve Kulebanıñ «kontaktı» Türkiye Tış işler naziriniñ iştirakinen keçirilecek, dep tasdıqladı. Nazirler ne muzakere etecek aytılmay.

Rusiye Ukrainağa silânen ücüm etkeninden berli Türkiye aracılıq rolüni almağa tırışa, prezident Recep Tayyip Erdoğan eki memleketniñ prezidentlerinen telefonda laf etip, Vladimir Putin ve Volodımır Zelenskıynıñ körüşüvini teşkil etmege azır, dep bildirgen edi. Türkiye Ukraina topraq bütünligine qoltuta ve oña silâ bere, amma Rusiyege qarşı sanktsiyalar kirsetmege istemey.

Ukrainağa qarşı Rusiye silâlı ücümi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete. Mesken rayonlarğa top, çoqlu ateş sistemaları ve ballistik raketalar vastasınen ateş açıla. Rusiye ordusınıñ zırhlı tehnikası Kyiv ve Rusiye sıñırına yaqın bir qaç vilâyet merkezini sarıp almağa tırışa.

Rusiye Ukrainağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: rukrymr.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG