Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Ukraina ombudsmanı siyasiy mabüs Prıhodkonıñ iskencege oğratılması ile bağlı haberge cevap berdi


Lüdmila Denisova
Lüdmila Denisova

Ukraina Yuqarı Radasınıñ insan aqları vekâletlisi Lüdmila Denisova apis cezasına mahküm etilgen siyasiy masbüs, Ukraina tarafdarı Oleg Prıhodkonıñ qızınıñ babasınıñ iskencelerge oğratılması ile bağlı haberine cevap berdi.

"Aman-aman yarım yıl devamında Vladimir şeeriniñ (Rusiye) FKU E-2 apishanesinde tutulğan ukrain siyasiy mabüsine asla tibbiy yardım kösterilmedi ve tuvğanlarınıñ yollağan ilâcaları da berilmedi. Tüzetüv müessiseniñ müdiriyeti BMT-niñ İqtisadiy ve içtimaiy şurası tarafından tasdıqlanğan 30.08.1955 tarihlı Mabüslerge munasebetniñ minimum standart qaideleriniñ 22-nci maddesinde közde tutulğan kerekli tibbiy yardım almaq içün aqnı temin etmey", - ded yazdı Denisova Telegram-kanalında.

Bu sebepten, o, Rusiye ombudsmeni Tatyana Moskalkovağa muracaat etti ve "Ukraina vatandaşlarınıñ aqlarını qorçalamağa, hususan kerekli tibbiy yardım köstermege" talap etti.

Denisova dünya toplulığını "Qırımdaki bütün esirlerniñ mümkün qadar tez evge qaytarmaq ve ukrain yarımadasında adiy adamlarnıñ taqibini toqtatmaq içün küçlerini birleştirmege ve tecavuzcı memleketke tazyıqnı arttırmağa" çağırdı.

Evel Oleg Prıhodkonıñ qızı Qırım.Aqiqatqa babasına qarşı etilgen qılınuvlar ve iskenceler aqqında aytıp bergen edi.

2021 senesi küzde Advokat Sergey Legostov Rusiyede mahküm etilgen ukrain tarafdarı Oleg Prıhodkonen körüşken soñ, anda oña yaramay munabette olğanlarını bildirdi.

Rusiyede mahküm etilgen Qırım sakini, ukrain tarafdarı Oleg Prıhodkonıñ ailesi evel çıqarılğan üküm çerçivesinde mahkeme tarafından oña berilgen 200 biñ ruble cöremeni tam şekilde ödedi.

Rostov-na-Donudaki Cenübiy arbiy bölgesiniñ mahkemesi Qırımdan ukrain tarafdarı faali Oleg Prıhodkonı terror ücümini azırlağanında ve patlayıcı maddelerni qanunsız yapqanında qabaatlı tanıdı ve 5 yıl sert apis cezasına mahküm etti.

2019 senesi fevralniñ 8-nde Qırımdaki FSB idaresiniñ hadimleri Oleg Prıhodkonıñ evini tintken edi. Quvetçiler ukrain timsalleri, «Svoboda» firqasınıñ bayraqları, qırmızı-qara bayraqlar, Stepan Banderanıñ süretleri, tehnika ve ev CD-disklerini aldı. Tintüvden soñ Prihodkonı Aqmescitke alıp ketkenler, anda faaliyeti ve esas Ukraina ile bağları aqqında sorap sorğuğa çekkenler.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG