Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Sudaqta Rusiye prokurorı qırımtatar faaline «çaqmağanı içün» para cezasını bermege talap etti – advokat


Ukraine - Crimean activist - Ridvan Umerov, 15Feb2021
Ukraine - Crimean activist - Ridvan Umerov, 15Feb2021

Sudaqta Kreml kontrolindeki şeer mahkemesiniñ oturışuvı vaqtında Rusiye prokurorı qırımtatar faali Ridvan Umerovnı «çaqmağanı» içün qabaatlı tanıp, 50 biñ ruble miqdarında para cezasını bermege talap etti. Bu aqta «Qırım birdemligi» cemaat birleşmesi advokat Marlen Halikovnıñ malümatına esaslanıp haber ete.

Berilgen malümatqa köre, böyle dava boyunca daa bir qaç qırımtatarı keçe. Ekisi endi qabaatlı tanıldı ve para cezasını aldı. Ayder Kadırov 30 biñ ruble, Enver Topçi 40 biñ ruble para cezasını aldı.

Kreml kontrolindeki Sudaq şeer mahkemesi fevralniñ 15-nde «cinayet aqqında haber etmegeninde» qabaatlanğan (Rusiye Ceza kodeksiniñ 205.6 maddesi) qırımtatar faali ve din adamı Ridvan Umerovnıñ davasını temelden baqıp başladı. FSB tahqiqatçısı Valeriy Şerstükovnıñ bildirgenine köre, 2015 senesi «VKontakte» içtimaiy ağında Umerov Umicon Dadaconovnen yazışqan edi. FSB ise Dadaconov «IŞİD teşkilâtınıñ faaliyetinde iştirak etti», dep bildire.

2020 senesi avgustnıñ 31-nde peyda olğan malümatqa köre, Rusiye quvetçileri Sudaq, İçki ve Seyitler rayonlarında qırımtatarlarnıñ evlerini tinte. Faallerniñ malümatına köre, tintüvler Enver Topçi, Ayder Ablâkimov, Ridvan Umerov ve Ayder Kadırovnıñevinde keçirildi. Onıñ ömür arqadaşı evlerinde tintüv olmadı, amma aqayınıñ Ukraina pasportı tutıp alındı, onı ise Aqmescitke sorğuğa alıp ketkenler, dep bildirdi.

Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ prokuraturası ve politsiyası qırımtatar faalleriniñ evlerinde keçirilgen qanunsız tintüvlernen bağlı cinaiy tahqiqat başlattı. Ukraina prezidentiniñ Qırım Muhtar Cumhuriyetindeki daimiy temsilciligi qırımtatarlarnıñ evlerinde saba keçirilgen tintüvlerni takbih etti.

Ukraina Tış işler nazirligi Qırımda keçirilgen yañı tintüv ve insan tutuvlarına qarşı narazılıq bildirdi ve Rusiyeden BM qararlarınıñ yerine ketirmesini ve tutulğan qırımtatarlarnı azat etecegini bekley, dep bildirdi.

XS
SM
MD
LG