Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Sentâbrniñ 30-ndan itibaren yengil COVID-19 hastaları Qırımda evde tedaviylene – akimiyet


Qırımnıñ Rusiye Sağlıq nazirliginiñ yolbaşçısı İgor Çemodanovnıñ bildirgenine köre, sentâbrniñ 30-ndan itibaren koronavirus hastalığı yengil keçken insanlar evde tedaviylenecek.

Bu aqta Qırımda bu yuqunçnıñ tarqaluvı ile küreş operativ ştabınıñ toplaşuvında ayttı.

«Bugünden başlap hastalığı yengil ve alâmetsiz keçken insanlar evde tedaviylenecek. Rospotrebnadzor ve Roszdravnadzor ile algoritmni işlettik», – dedi Çemodanov.

Onıñ aytqanına köre, hastanıñ hastalıq seviyesini ekimler evine barıp belgileycek.

Koronavirus hastalarını evde tedaviylemek qararı aqqında akimiyet sentâbrniñ 23-nde haber etti.

Keçken künü Qırımda 90 koronavirus hastası qayd etildi. Umumen Qırımda, akimiyetniñ malümatına köre, 4564 yañı koronavirus hastası qayd etildi, 105-i çetelden keldi, 128-i qomşu Rusiyeden kelgenler ve olarnen bağda olğanlar, 2808 insan tüzeldi.

Rusiye kontrolindeki Qırım akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG