Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

«Sarı şerit» Qırım parlamentiniñ binası ögünde «ukrayın tirenüviniñ» timsallerini kösterdi


«Sarı şerit» areketi «ukrayın tirenüvi» timsalleriniñ fotoresimlerini Aqmescitteki Qırım parlamentiniñ binası ögünde kösterdi.

«Tirenmege devam etecekmiz. Ukrayına bayrağı Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ Yuqarı Radasında kene dalğalansın dep elimizden kelgenini yapacaqmız», – dep aytıla areketniñ haberinde.

Faaller Aqmescitniñ diger yerlerinden de Ukrayınağa qoltutuv stikerleriniñ fotoresimlerini kösterdi.

«Sarı şerit» teşkilâtı – Rusiyeniñ vaqtınca işğal etken Ukrayina topraqlarında ukrayinlerniñ qarşılıq areketidir. Areketniñ teşkilâtçılarınıñ aytqanına köre, yerastı faallerniñ sayısı bir qaç biñden ziyade ve ep arta. Olarnıñ aytqanına köre, Qırımdaki cemiyeti eñ faaldir, hususan Aqmescit, Yalta, Kezlev ve Kefede, soñki vaqıtları ise olarğa Semey, Balıqlava kibi kiçik şeerlerniñ sakinleri qoşula.

Areketniñ eñ belli aktsiyalarından biri - sarı şeritlerniñ asılması ve yarımadada «Qırım Ukrayinadır» yazısı ile plakatlarnıñ yapıştırılmasıdır. Yaqında faaller Boyko dağında Ukrayina bayrağını köterdiler.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG