Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Sanktsiyalar sebebinden Rusiye siyasetçileri Qırım ile bağlı mevamını deñiştire bileler – Litvaniya TİN başı


Gabrielüs Landsbergis
Gabrielüs Landsbergis

Litvaniya TİN başı Gabrielüs Landsbergis, Rusiye siyasetçileri Qırım ile bağlı mevamını deñiştire bileler​, dep saya. Bunı o, Azatlıq Radiosında "Subbotneye intervyü"​ yaynında ayttı. ​

Onıñ aytqanına köre, buña ğarp qoyğan sanktsiyalar yardım ete bile.

«İç bir şey ebediy degil. Rusiye siyasetileri mesele al etildi, dep tüşüne bileler. Amma işğalci devletke tazyıq yapqan qanuniy usullar bar – misal olaraq iqtisadiy, bazıları endi quvetteler, bazıları belki de endi qullanacaqlar. Ve bazı şartlarda siyasetçiler öz fikrini deñiştire bileler», – dedi o.

Ukraina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba ve Litvaniya zenaatdaşı Gabrielius Landsbergis fevralniñ 23-nde Kyivdeki matbuat konferentsiyasında Vilnüs ve Kyiv «Qırım platformasını» ve Rusiyege qarşı sanktsiyalarnı uzatuv imkânlarını muzakere ettiler.

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG