Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Sankt-Peterburgda Qırım işğali aqqında oyunnı kösterecekler


Marian Kovalniñ «Aqyarlılar» operası negizinde qurulğan «Qırım» adlı oyunnı Sankt-Peterburgda Yuriy Aleksandrov sanalaştıra. Sanalaştıruv çeşitini rejissör opera-miting kibi belgiley, dep bildire Rusiye İTAR-TASS agentligi.

Aleksandrovnıñ sözlerine köre, oyunnıñ esasında Qırım oğrunda etilgen üç küreşniñ adiseleri tura: Qırım cenki, Ulu Vatan cenki ve bu seneniñ adiseleri.

«Olayatqan adiseleriniñ bediiy añlamı kerektir, menimce, – dep añlata rejissör. – Şunıñ içün «Aqyarlılar» operası negizinde qurulağan oyunnı sanalaştırmağa ğaye peyda oldı. Onıñ zaruriy qısmıları alındı, mında seyirciler ve zal arasında munasebet olacaqtır».

Rejissör endi eki aydan ziyade çalışqan oyunda «Sankt-Peterburg Opera» muzıkalı teatriniñ truppası iştirak etecek – tahminen 40 insan ve hor taqımı. Spektakl vaqtında seyirciler sanada, artistlerniñ yanında oturacaq ve olarnıñ suaalerine cevap berecekler.

«Biz seyircilerni subetke çağıramız, – dedi o, – Mitingde olğanı kibi, insan çıqış ete, cemaat ise ya qarşı çıqa, ya da qol tuta».

Premyera iyül 10 künü «Sankt-Peterburg Opera» teatrinde olacaq.
XS
SM
MD
LG