Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye mahkemesi mahküm etken qırımtatarı Rustem Gugurikni Vladimir vilâyetine avuştırdılar – soy-sopları


Qırım kirişinde tutulğan ve Aqmescitte Rusiye mahkemesi tarafından mahküm etilgen qırımtatarı, Herson vilâyetinden taksici Rustem Gugurik Rusiyede yasaqlanğan «Noman Çelebicihan qırımtatar batalyonında» iştirak etkeninde qabaatlanıp, Rusiyeniñ Vladimir vilâyetine avuştırıldı.

Bu aqta «Krımskıy Rozsliduvaç» Telegram kanalı ve «Suspilne Krım» Gugurikniñ soy-sopları bergen malümatqa esaslanıp haber ete.

«Aqmescitli advokat qayda avuştırılğanını soradı, amma aytqanına köre, anda (Vladimir vilâyeti – QA) avuştırılğanını 100%», – dep bildirdi «Suspilne Krım» Gugurikniñ ömür arqadaşı Viktoriya.

Onıñ aytqanına köre, Rustem Gugurik yürek problemleri ve ciddiy nefes tutuluvına baqmadan, Aqmescitteki SİZO №2-den ilâcsız etap etildi.

«Anda o qadar «yahşı» edi ki, er kün anda bardı. İlâc bermediler. Künde bir-eki ilâc berseler, bir qaç künge sozalar, dep ayta edi. Çıqarğanda ise bir ilâc bermediler, andan çıqqan kimsege bir şey bermeyler. Bir şeysiz ketti», – dep qayd etti Gugurikniñ apayı.

2022 senesi oktâbr ayında Rusiyeniñ nezaretinde olğan Aqmescit şeeriniñ Kiyev rayon mahkemesi Rusiyede yasaq etilge «Noman Çelebicihan adına qırımtatar batalyonında» iştirak etüv qabaatı ile Herson vilâyetinden qırımtatar taksici Rustem Gugurikni 8,5 yıl sert apis cezasına mahküm etti.

«Gratı» ukrayın neşriniñ malümatına köre, martnıñ 27-nde aqşam Rustem Gugurik apayı ve 6 yaşındaki qızınen beraber Rusiye tarafından işğal etilgen Novoalekseyevka qasabasından Qırımğa yol alğan edi. Rusiye büyük istilâsını başlamazdan evel çoq balalı baba taksici olaraq çalışqan. Cenk başlağan soñ qorantasını Bağçasaraydaki soylaprını alıp ketmege tırışqan, amma bunı yapamağan. Araba rusiye yoqlav keçitene kelir eken yolcular pasportlarını teşkerüv içün bergenler. Bundan soñ Rusiye FSB hadimleri Gugurikni yaqalağan.

Martnıñ 31-nde Rusiyeniñ nezaretinde olğan Aqmescit şeeriniñ Kiyev rayon mahkemesi Rustem Gugurikni «Noman Çelebicihan adına qırımtatar batalyonında» iştirak etüv qabaatı ile eki buçuq ayğa tevqif etkeni belli oldı.

Qayd etmek kerek ki, Rusiye FSBsi «Noman Çelebicihan qırımtatar göñülli batalyonına» Gugurik tutulğan soñ terror teşkilâtları cedveline kirsetti.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG