Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye ve Ukrayina arasında dörtünci esir deñişüvi neticesinde 30 ukrayin azat etildi – Vereşçuk


İrına Vereşçuk
İrına Vereşçuk

Rusiye ve Ukrayina arasında dörtünci esir deñişüvi neticesinde 30 ukrayin azat etildi. Bunı Ukrayinanıñ vaqtınca işğal etilgen topraqlarınıñ reintegratsiya meseleleri naziri İrına Vereşçuk bildirdi.

"Prezident Zelenskıynıñ emri ile bugün daa bir, dörtünci esir deñişüvi olıp keçti. 5 zabait ve 17 adiy asker azat etildi. Daa 8 vatandaş azat etildi, olarnıñ arasında bir qadın. Umumen bugün 30 vatandaşımız evge qayta", - dep yazdı Vereşçuk.

Bundan evel esir deñişüvi aprelniñ 9-nda olıp keçti. O zaman Ukrayina 26 vatandaşını azat etken edi - 12 arbiy ve 14 silâsız adam.

Aprelniñ 12-si itibarınen İrına Vereşçuknıñ malümatına köre, Rusiye 1700 arbiy ve silâsız adamnı esirge alğan.

Ukrayinağa qarşı Rusiye silâlı ücümi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete.

Rusiye Ukrayinağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Aprelniñ başında Moskva Ukrayina şimalinde faal olğanını toqtattı, dep bildirdi. Tezden Ukrayina akimiyeti Kıyiv, Çerniğiv ve Sumı vilâyetinde Rusiye arbiyleri qalmadı, dep ayttı.

Rusiye ordusı çekilgen soñ azat etilgen köy ve şeerlerde kütleviy öldürüv adiseleri aqqında belli oldı. Bazı ğarbiy liderler Rusiyeni cenk cinayetlerinde qabaatladı. Rusiye akimiyeti arbiyleriniñ öldürüvlerge alâqası bar olğanını inkâr etip, olarnı «uyduruv» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2ud65mnh9spru.cloudfront.net​. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG