Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye Ukrainağa qarşı cenkni bitirmek kerek – George Kent


George Kent
George Kent

Ukrainağa qarşı cenkini bitirmek – Rusiyeniñ mecburiyetidir. Bunı Azatlıq Radiosına Ukrainada ABD-niñ meselelerinden muvaqqat vekâletlisi, Avropa ve Avrasiya meselelerinden ABD devlet kâtibiniñ yardımcısınıñ muavini George Kent ayttı.

«Rusiye tecavuzcı memlekettir, bu cnkni o başladı. Bu çatışma degil, bu kerçek cenk. Ve bu cenkni bitirmek Ukrainanıñ degil, Rusiyeniñ mecburiyetidir. Bu Ukrainanıñ cenki degil, bu Ukrainadaki cenk. Be bu Rusiyeniñ cenki», – dedi o.

Onıñ sözlerine köre, Vaşington Ukrainağa Rusiye tecavuzına qarşı turmq içün bütün vaqıt yardım ete.

Haqara toplulıq Qırımdaki vaziyetni unutmamalı ve bunı yapmaq içün «Qırım platforması»yardım etecek, dep ayttı George Kent.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

Qırımnıñ Rusiye tarafından işğal etilüvi

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG