Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye Tış işler nazirligi Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüslerini «terrorist» dep adlandırdı


Rusiye Tış işler nazirliginiñ spikeri Mariya Zaharova
Rusiye Tış işler nazirliginiñ spikeri Mariya Zaharova

Rusiye Tış işler nazirliginiñ vekili Mariya Zaharova Rusiye mahkemesiniñ Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» (Rusiyede yasaqlanğan teşkilât) mabüslerine qarşı çıqarğan qabaatlayıcı ükümlerine Avropa Birligi bergen cevabını izaatlap, mabüslerni «terrorist» dep adlandırdı. Bu aqta TASS haber ete.

«Bu teşkilâtnıñ iştirakçileri isbatlanğan terror cinayetleri içün farqlı cezalar aldı. Olarnıñ siyasiy baqışları, millet mensüpligi ve etnik gruppalarğa ait olması mahkeme qararına iç bir alâqası yoq, Brüsselde bunı aytacaq olalar. Ğarp otraqlarımıznıñ terroristlerni yaramay ve yahşı soylarına ya da bir qarar olğanlarğa bölmek telükeli ıntıluvlarını ilk sefer körmeymiz. Terror ücümleriniñ deşetini bilgen AB sakinleri böyle ıntıluvlarnıñ facialı aqibetlerini bile», – dep bildirdi Zaharova.

Avropa Birligi Qırımda ve Aqyarda Rusiye qanunlarını ve Ukraina vatandaşlarınıñ Qırımdan Rusiyege avuştırıluvını qabul etmey, çünki halqara uquq bunı qanunsız dep saya. Avropa Birligi, Rusiyeni bu qararlarnı lâğu etmesine ve qanunsız tutulğan ukrainalılarnı azat etmesine çağıra.

Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davası» mabüslerine çıqarılğan ükümni Qırımdaki diniy taqiplerniñ daa bir delili dep saya.

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıynıñ temsilciligi Bağçasaraydaki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» ükmüni «arbiy cinayet» dep adlandırdı. Reintegratsiya nazirligi, qırımtatarlarğa qarşı çıqarılğan üküm sebebinden Rusiyege qarşı sanktsiyalarnı sertleştirmege talap etecek, dep bildirdi.

Rusiyeniñ Rostov-na-Donu şeerindeki Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi sentâbrniñ 16-nda Bağçasaraydaki ekinci «Hizb ut-Tahrir davası» boyunca üküm çıqardı. Marlen Asanov 19 yıl sert rejimli koloniyada, Memet Belâlov 18 yıl sert rejimli koloniyada ve bir buçuq yıl sıñırlav; Timur İbragimov 17 yıl sert rejimli koloniyada ve bir buçuq yıl sıñırlav; Server Zekiryayev 13 yıl sert rejimli koloniyada; Server Mustafayev 14 yıl sert rejimli koloniyada ve bir yıl sıñırlav; Seyran Saliyev 16 yıl sert rejimli koloniyada ve bir yıl sıñırlav; Edem Smailov 13 yıl sert rejimli koloniyada ve bir yıl sıñırlavğa üküm etildi. Ernes Ametov qabaatsız tanılıp, mahkemede azat etildi.

2017 senesi oktâbr ayında Rusiye telükesizlik hısmetiniñ hadimleri Bağçasaraynıñ altı sakini Timur İbragimov, Marlen Asanov, Memet Belâlov, Seyran Saliyev, Server Zekiryayev ve Ernes Ametovnı tutup alan edi. FSB olarnı Rusiyede ve onıñ tarafından ilhaq etilgen Qırımda yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınıñ azaları olğanında qabaatlay.

«Qırım birdemligi» cemaat teşebbüsiniñ koordinatorı Server Mustafayev ve qırımtatarı, musulman Edem Smailov 2018 senesi mayısnıñ 21-nde Qırımda Rusiye uquq qoruyıcıları tarafından tutulğan edi. Olarnıñ davası Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasına» ilâve etildi.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG