Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye SİZO-sı şaraitinde vatandaş jurnalisti İrına Danılovıçnıñ sağlıq alı fenalaştı


 İrına Danılovıç
İrına Danılovıç

Rusiye mahkemesi tarafından apis cezasına mahküm etilgen vatandaş jurnalisti İrına Danılovıçnıñ sağlıq alı ep fenalaşa, o, SİZO-daki şarait sebebinden eşitme qabiliyetini ğayıp ete bile. Bunı "Qırım birdemligi" cemaat birleşmesine babası Bronıslav Danılovıç haber etti.

"O deyerlik bir şey eşitmey, o SİZO şaraitinde deyerlik sağır oldı. O ğaripçik, konferentsiyalar zalında oturır eken suallerni asla eşitmey edi, ağlay edi. SİZO ekimi (ekim degil, cellâttır) Tsarkov ise o deyerlik sağ, dep ekim hulâsasını çıqardı. Qızımnıñ sağlığı er kün fenalaşa: o sağır ola bile", - dedi babası.

Evel Kremlniñ nezareti altında olğan Qırımnıñ Yuqarı mahkemesi qadınnıñ oturışta iştirak etkeni video bağlantısı keyfiyetsiz olğanı içün vatandaş jurnalisti İrına Danılovıçnıñ ükmüne qarşı berilgen istinaf şikâyetiniñ baqılmasını başqa künge qaldırğan edi. Bundan ğayrı mahkeme Danılovıçnıñ qanaatlendirmeyici sağlıq alı sebebinden sıñırlama tedbiriniñ ev apsine deñiştirilmesi talabını da red etti.

Emşire ve vatandaş jurnalisti keçken sene aprelniñ 29-nda işten evge qaytqanı zaman Rusiye quvetçileri tarafından yaqalanğan edi. İrınanıñ Aqmescit tahqiqat tevqifhanesinde olması yalıñız 13-ünci kün belli oldı. Bütün bu vaqıt tuvğanları ve tanışları onı tapmağa tırışa edi. Olarğa Köktebelniñ kenarındaki yaqıt stantsiyalarından birinde tapılğan İrınanıñ tutıp esir etilmesiniñ video yazısı yardım etti. Video adiy urbağa kiyingen bir qaç kişiniñ İrınanı arabağa nasıl itep oturtqanlarını köstere. Bu video esasında faalniñ babası Rusiye polisine ariza ile muracaat eterek, adam tutıp esir etilmesi faktı ile bağlı cinayet davasınıñ başlanmasını talap etti.

Danılovıç emşire olıp çalışa edi, içtimaiy ağlarda saifesi ve bir qaç bloger yazısı bar edi. Yazğanları esasen sağlıq hadimleri ve işğal altındaki yarımadada sağlıq problemlerinen bağlı edi.

2022 senesi dekabrniñ 28-nde Qırımdaki Rusiye mahkemesi vatandaş jurnalisti ve emşire İrına Danılovıçnı yedi yıl apis cazasına makhüm etti. Mahkeme qadınnı Rusiye Ceza Qanunnamesiniñ 222.1 maddesi ile «Patlayıcı madde ya da patlayıcı cihazlarnı qanunsız satın aluv, berüv, satuv, saqlav, taşuv, yollav ya da yanında taşımasında» qabaatlı tanıdı. Apis cezasından ğayrı qadın 50 biñ ruble para cezasını berildi.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2a3ebzji45ji0.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG