Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye ordusı Lvivke ve vilâyetke raketa darbelerini endirdi – Ukraina akimiyeti


Aprelniñ 18-nde Lvivdeki raketa darbeleri neticesinde 7 kişi can berdi. Arhiv fotoresimi
Aprelniñ 18-nde Lvivdeki raketa darbeleri neticesinde 7 kişi can berdi. Arhiv fotoresimi

Lviv vilâyetiniñ arbiy memuriyetiniñ yolbaşçısı Maksım Kozıtskıy Lviv vilâyetine endirilgen raketa darbeleri aqqında bildirdi.

«İlk malümatqa köre, Lviv vilâyetine raketa darbeleri endirildi», – dep yazdı o, Telegram kanalında.

O, insanlarnı sığınaqlarda qalmağa çağırdı.

Lviv şeer yolbaşçısı Andriy Sadovıy da şeerde patlavlar eşitile, dep bildirdi. Onıñ malümatına köre, şeerniñ bir qısmında elektrik problemleri bar.

İçtimaiy ağlarda Lvivde patlav sesleri eşitile, dep haber etildi.

Ukrayinağa qarşı Rusiye silâlı ücümi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete.

Aprelniñ başında Moskva Ukrayina şimalinde faal olğanını toqtattı, dep bildirdi. Tezden Ukrayina akimiyeti Kıyiv, Çerniğiv ve Sumı vilâyetinde Rusiye arbiyleri qalmadı, dep ayttı.

Rusiye ordusı çekilgen soñ azat etilgen köy ve şeerlerde kütleviy öldürüv adiseleri aqqında belli oldı. Bazı ğarbiy liderler Rusiyeni cenk cinayetlerinde qabaatladı. Rusiye akimiyeti arbiyleriniñ öldürüvlerge alâqası bar olğanını inkâr etip, olarnı «uyduruv» dep adlandıra.

Rusiye Ukrayinağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2ud65mnh9spru.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG