Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye Mudafaa nazirligi Qırımda talimlerde iştirak etken ordular keri çekile, dep bildire – kütleviy haber vastaları


Qırımdaki Rusiye arbiy talimleri, arhiv fotoresimi
Qırımdaki Rusiye arbiy talimleri, arhiv fotoresimi

Rusiye Mudafaa nazirligi Rusiye cenübinde ve işğal altındaki Qırımda talimlerde iştirak etken ordularını daimiy qaluv yerlerine qaytarıp başladı, dep bildire Rusiye kütleviy haber vastaları.

«Apansızdan olğan teşkerüv tedbirlerinde iştirak etken Cenübiy arbiy okrugınıñ ve Ava-desant orduları (quvetleri) aprelniñ 23-nde daimiy qaluv yerlerine qaytıp başladı», – jep bildire Rusiye nazirliginiñ malümatını TASS agentligi.

Berilgen malümatqa köre, «al-azırda arbiy bölük ve birleşmeler tren stantsiyaları, uçaq alanlarına kete, desant gemilerine, tren platformaları ve arbiy-naqliye aviatsiyasınıñ uçaqlarına mine».

«Opuk poligonınıñ yalısında deñiz piyade askerleri bölükleri, tehnika ve Hazar flotu ve Qara flotunıñ silâları büyük desant gemilerine mindirildi», – dep bildirdi müessise.

Bu malümat Rusiye Mudafaa nazirliginiñ saytında şimdilik yoq.

Cumaaqşamı künü, aprelniñ 22-nde, Rusiye Mudafaa nazirligi Qırımda «çeşitler arası talimlerni» keçirdi. Anda Rusiye arbiy müessisesiniñ yolbaşçısı Sergey Şoygu keldi. O, Cenübiy ve Ğarbiy arbiy okruglarında arbiy talimlerni yekünlemek qararını aldı ve ordular daimiy qaluv yerlerine qaytacaq, dep ilân etti. Qayd etilgenine köre, ordular mayısnıñ 1-ne qadar keri çekilmeli.

Soñki aftaları Ukraina ve ğarbiy ittifaqdaşları 2014 senesinden berli Ukrainanıñ şarqiy sıñırlarında, işğal etilgen Qırımda, Qara ve Azaq deñizlerinde Rusiyeniñ asker sayısı iç olmağanı qadar arta, dep bildire. Moskva, Rusiye ordusınıñ Rusiyede (olar Ukrainağa ait Qırımnı da sayalar) areket etmesi diger memleketlerni, hususan Ukrainanı qasevetlendirmemeli, dep qayd ete.

Qırımnıñ askeriyleştirilüvi

2014 senesi Qırım işğal etilgen soñ Rusiye yarımadada ve Qara deñizde muntazam sürette arbiy talimler keçire, arbiy tehnikanı, hususan uçaqquvar mudafaa sistemasını ketirip qoya.

2018 senesi yanvar ayında Fiolent burnunda S-400 Rusiye uçaqquvar-raketa kompleksleri arbiy nevbetçilikke başladı. Sentâbr ayında bunıñ kibi kompleksler Kezlevde de yerleştirildi. 2018 senesi noyabrniñ soñunda ise Canköyde S-400 uçaqquvar-raketa kompleksiniñ dörtünci divizionı arbiy nevbetçilikke başladı.

Ukraina Baş ştabı, Rusiye arbiyleriniñ Qırımda yapqanlarını qanunsız dep adlandıra.

Ukrainanıñ BM daimiy vekiliniñ muavini Yuriy Vitrenko, Rusiye yarımadada nükleer silâsını yerleştirgeninden qorqqanını bildirdi. Ukraina Milliy telükesizlik ve mudafaa şurasınıñ kâtip muavini Serğiy Krıvonis, Qırımda nükleer silâsı olması mümkün bir qaç yer bar, dep bildirdi. Onıñ fikirince, onıñ yarımadada yerleştirilüv ihtimali «ğayet büyüktir».

2020 senesi dekabr ayında Kreml temsilcisi Dmitriy Peskov Rusiyeniñ Qırımda «telükesizligi içün er şey yapmağa aqqı bar», dep bildirgen edi.

BM Baş Assambleyası 2019 senesi dekabr ayında Rusiyeni işğal etilgen Qırımdan ordusını çıqarmasına ve Ukraina topraqlarınıñ vaqtınca işğalini toqtatmasına çağırğan qararnı qabul etti.

XS
SM
MD
LG