Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye matbuatı, ukrain faalcisi Baluh Tver vilâyetine etap etildi dep bildire


Volodımır Baluh
Volodımır Baluh

İlhaq etilgen Qırımda apis etilgen ukrain faalcisi Volodım Baluh, Krasnodar SİZOsından Tverge etap etildi ve apis müddetini anda sürecek. Bu aqta Krasnodar ülkesiniñ közetüv komisiyasınıñ reisi Anzaur Ahicaknıñ sözlerinden rusiyeli TASS haber agentligi bildire.

“Apisli, Krasnodar şeeriniñ bir nomeralı SİZOsında buluna edi. Tünevin o Tverge etap etildi. Baluhqa kerekli şeyler devlet ve müessise parasına alınıp berildi. Bütün bularnı men Ukraina konsulı Taras Şevçenkoğa bildirdim”, - dedi Ahicak.

Başqa mustaqil menbaalardan bu malümatnıñ tasdıqlavı yoq. Qırım.Aqiqat tafsilâtlarnı bilmege tırışa.

Daa evel Volodımır Baluhnı, Rusiyeniñ Tver vilâyetiniñ koloniyasına etap etmeleri mümkün, dep bildire edi advokat Nikolay Polozov.

Ukraina Yuqarı Radasınıñ insan aqları vekâletlisi Lüdmila Denisovanıñ bildirgenine köre, Baluh Qırım koloniyasından Rusiyeniñ Krasnodarına cezasını çekmesi içün avuştırıldı.

Qırım aq qorçalayıcı gruppası haber etkenine köre, Baluhnı Aqmescit SİZOsından qomşu Rusiyeniñ Krasnodarına aç ve eşyasız avuştırğanlar.

Rusiye insan aqları vekâletlisi Tatyana Moskalkovanıñ bildirgenine köre, Qırımda mahküm etilgen Baluhnıñ Rusiye koloniyasına avuştırılması bir ay devam etecek.

Kreml kontrolindeki Qırım Yuqarı mahkemesi ukrain faali Volodımır Baluhnıñ imayesine cezası müddetiniñ ğayrıdan baqıluv muracaatını red etti. Kreml nezaretindeki Qırım Yuqarı mahkemesi Volodımır Baluhnı 4 yıl ve 11 ay umumiy rejim koloniyasında qalmasına ve 10 biñ ruble (tahminen 4 biñ ğrıvnâ) para cezasını ödemesine üküm etti. Faal eki cinaiy iş boyunca tevqif etildi.

2018 senesi martnıñ 19-nda Volodımır Baluh açlıqqa başlağan edi. Bir aydan ziyade bir şey aşamağan Baluh Arhiyepiskop Klimentni diñlep, kisel içmege, peksimet aşamağa razı olğan edi. Daa soñra mahküm etilgen ukrain faali açlıqnı vaqtınca toqtatmağa qarar aldı. Advokatlarnıñ malümatına köre, 200 künden çoq açlıq tutqan Baluhnıñ ülser ve pankreatit şübesi peyda oldı.

FSB, Volodımır Baluhnı 2016 senesi dekabrniñ 8-nde tuttı. FSB hadimleri Volodımır Baluh yaşağan evniñ çardaqında 90 patron ve bir qaç trotil taş tapılğanını bildirgen edi. Baluhnıñ imayesi ve aq qorçalayıcıları onıñ Ukrainağa qoltutqanı içün repressiyalarnıñ qurbanı oldı, dep tüşüneler. Onıñ evinde Ukraina bayrağı bar edi.

«Memorial» aq qorçalayıcı merkezi Volodımır Baluhnı siyasiy mabüs olaraq tanıdı. Aq qorçalayıcılarnıñ fikirince, faalni taqip etüv sebebi evinde tiklegen «Sema Yüzü Qaramanları soq., 18» levhası olğan.

XS
SM
MD
LG