Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye Devlet dumasında «23 yıl içinde Qırımğa ketirilgen zararğa» qıymet kesmek içün işçi gruppa quruldı – kütleviy haber vastaları


Vâçeslav Volodin
Vâçeslav Volodin

Rusiye Devlet dumasınıñ reisi Vâçeslav Volodin Rusiye parlamentiniñ alt palatasında «Ukrainanıñ areketlerinden Qırım yarımadasınıñ iqtisadiyatına ketirilgen zararğa» qıymet kesecek mahsus işçi gruppa qurulğanını bildirdi, dep haber ete «İnterfaks» Rusiye haber agentligi.

«İvan İvanoviç Melnikov (Devlet duması spikeriniñ birinci muavini) yolbaşçılığında işçi gruppanı quramız. Qarşı çıqqanlar barmı? Qarar qabul etile», – dep yaza kütleviy haber vastaları martnıñ 20-nde Devlet dumasınıñ toplaşuvında Volodinniñ aytqanlarını.

«23 yıl içinde Ukrainanıñ Qırım ve Aqyar ilhaqı devamında Qırım ve Aqyarğa ketirilgen zarar ve ziyan talilini aytacaq olsaq, bu meseleni bugün Devlet Dumasınıñ keñeşinde muzakere etecekmiz, ve belli qarar alacaqmız, bunıñ çerçivesinde iqtisadiyatçı, ilimler akademiyasınıñ alimleri, region vekilleriniñ iştiraki ile Qırım ve Aqyar vaziyetini tedqiq etip, netice vesiqasına kelecekmiz», – dep qoştı Volodin, dep yaza Rusiyeniñ «İnterfaksı».

Martnıñ 15-nde Devlet Dumasınıñ Şurası ve Qırımnıñ Rusiye parlamenti ve Aqyar ükümetiniñ toplaşuvında Volodin Rusiye Ukrainadan Qırım onıñ terkibinde bulunğan 25 yıl içün ivaz tölemesini talap etmeli, dep bildirdi.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG