Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye arbiyleriniñ Yaltadaki köçüci gospitali COVID-19 hastalarını qabul etip başladı – nazirlik


Qırımdaki köçünci gospital, numayış foto
Qırımdaki köçünci gospital, numayış foto

Rusiye Mudafaa nazirligi, arbiyler keçken afta Yaltada yerleştirgen köçüci gospital koronavirus hastalarını qabul etip başlağanı bildirdi. Bu aqta malümat dekabrniñ 28-nde saba peyda oldı.

“Kelgen bütün vatandaşlarnı ihtisaslı ekimler baqtı, olar köçünci gospitalniñ yuqunç bölüginde tedaviylenmege devam etecekler. Statsionar tedaviylevde olğan hastalar ihtisaslı arbiy ekimlerniñ daimiy nezareti astında bulunmaqtalar”, – yazıla bildirmede.

Qabul etilgen hastalrnıñ sayısı aqqında malümat yoq.

Rusiye Mudafaa nazirligi, er köçüci gospitalde 100 yer bar, dep bildirgen edi.

Aksönov, yanvarniñ ortasına qadar yerli alış-veriş merkezlerinde kütleviy tedbirlerniñ keçirilüvini ve food courtlarnıñ işini yasaqladı. Qırımda tek restoranlarda degil, ofislerde de korporativ keçirilüvi yasaq etildi.

Bundan evel Qırım akimiyeti şeer meydanlarında keçirilmesi planlaştırılğan bütün medeniy-kütleviy tedbirlerni yasaqladı.

Rusiye prezidenti Vladimir Putinniñ emrinen, Rusiye Mudafaa nazirligi Yalta ve Aqmescitte yuqunç ile küreşmek içün koronavirus hastahanelerini qura.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG